Radio SzczecinRadio Szczecin » Polska i świat

Fot. www.twitter.com/europarl_pl
Fot. www.twitter.com/europarl_pl
Europosłowie z Polski, Litwy, Niemiec, Francji, Włoch i Hiszpanii skrytykowali „próby fałszowania historii II Wojny Światowej przez Rosję” i mówili o „solidarności Europy wobec ataków na Polskę”.
Dyskusja w tej sprawie odbyła się po południu w Parlamencie Europejskim na wniosek europejskich ludowców. Powodem były ostatnie wypowiedzi rosyjskiego prezydenta Władimira Putina, który umniejszał rolę paktu Ribbentrop-Mołotow i przypisywał Polsce współodpowiedzialność za wywołanie II Wojny Światowej i Holokaust.

Te słowa skrytykowali w Strasburgu deputowani z różnych krajów i frakcji. Wiceszefowa Komisji Europejskiej Vera Jourova mówiła że „Komisja nie będzie tolerowała tych ataków na Polskę i stoi w pełnej solidarności z Polską i Polakami”.

Anna Fotyga z Prawa i Sprawiedliwości zwróciła uwagę na to, że próby fałszowania historii od zawsze były wpisane w działania totalitarnych reżimów.

- Od samego początku obie strony paktu Hitler-Stalin używały kłamstw, oszustw i kampanii oszczerczych, aby dyskredytować swoich oponentów. Długo po rozpoczęciu Holokaustu Hitler oskarżał Żydów o wywołanie II Wojny Światowej - powiedziała Fotyga.

Za udział w tej debacie deputowanym dziękował między innymi europoseł PO Andrzej Halicki. - Musimy być razem, kiedy są podejmowane próby fałszowania historii - powiedział Halicki.

Parlament Europejski przegłosował we wrześniu rezolucję, w której potępia pakt Ribbentrop-Mołotow i przypomina bohaterstwo tych, którzy przeciwstawiali się totalitaryzmowi, w tym rotmistrza Witolda Pileckiego. Nad dokumentem pracowali politycy z wielu krajów i różnych opcji politycznych.
Relacja Karola Surówki (IAR).

Najnowsze Szczecin Region Polska i świat Sport Kultura Biznes

radioszczecin.tv

Najnowsze podcasty