Radio SzczecinRadio Szczecin » Polska i świat

Fot. Weronika Łyczywek [Radio Szczecin/Archiwum]
Fot. Weronika Łyczywek [Radio Szczecin/Archiwum]
Prezydent Andrzej Duda prowadzi analizy nowelizacji ustaw sądowych ze swoimi doradcami - poinformował jego rzecznik Błażej Spychalski.
Zgodnie z przepisami głowa państwa ma 21 dni na podpisanie ustawy.

Sekretarz stanu w Kancelarii Prezydenta wyjaśnił, że nowelizacja jest konsultowana, między innymi z Narodową Radą Rozwoju. „Trwają jeszcze analizy zarówno pod względem formalnym, jak i merytorycznym. Pan prezydent konsultuje przepisy, które trafiły do niego na biurko ze swoimi doradcami. Te prace jeszcze trwają” - powiedział prezydencki minister.

Nowelizacja ustaw sądowych została przekazana przez Marszałka Sejmu prezydentowi w ubiegłym tygodniu, 24 stycznia.

Nowelizacja ustawy o sądownictwie powszechnym i Sądzie Najwyższym wprowadza odpowiedzialność dyscyplinarną sędziów za działania, które mogą utrudniać funkcjonowanie wymiaru sprawiedliwości, a także za podważanie wyboru sędziów oraz za działalność publiczną, której nie można pogodzić z zasadami niezależności i niezawisłości sędziów.

Ponadto zgodnie z nowymi przepisami kandydata na stanowisko I prezesa SN będzie mógł zgłosić każdy sędzia. Jeśli będą problemy z wyborem prezesa i osiągnięciem kworum, to wybór będzie ważny, gdy zagłosuje za danym kandydatem 32 sędziów Sądu Najwyższego.
„Trwają jeszcze analizy zarówno pod względem formalnym, jak i merytorycznym. Pan prezydent konsultuje przepisy, które trafiły do niego na biurko ze swoimi doradcami. Te prace jeszcze trwają” - powiedział prezydencki minister.

Najnowsze Szczecin Region Polska i świat Sport Kultura Biznes

radioszczecin.tv

Najnowsze podcasty