Radio SzczecinRadio Szczecin » Polska i świat

W całych Stanach Zjednoczonych z powodu koronawirusa zmarło ponad 260 osób. Fot. pixabay.com / paulbr75 (CC0 domena publiczna)
W całych Stanach Zjednoczonych z powodu koronawirusa zmarło ponad 260 osób. Fot. pixabay.com / paulbr75 (CC0 domena publiczna)
Koronawirus uderza w gospodarkę Stanów Zjednoczonych. Tylko w ciągu tygodnia liczba bezrobotnych wzrosła tam o ponad 3 miliony.
Szok na rynku pracy został złagodzony przez uchwalony przez amerykański Senat pakiet antykryzysowy. Dziś na Wall Street wyraźne wzrosty.

W ostatnich latach liczba nowych wniosków o zasiłki dla bezrobotnych wahała się w przedziale od 200 do 250 tysięcy tygodniowo. W ostatnim tygodniu wyniosła ona 3 miliony 280 tysięcy, czyli ponad trzynastokrotnie więcej. Dotychczasowy rekord z 1982 roku wynosił 700 tysięcy.

Ponieważ wiele sektorów amerykańskiej gospodarki zostało niemal całkowicie zatrzymanych, eksperci spodziewali się skoku bezrobocia. Analitycy będą obserwować kolejne tygodnie oraz skuteczność działania uchwalonego w Senacie pakietu antykryzysowego. Zawiera on między innymi zapis, że federalne pożyczki dla firm, które nie będą zwalniać pracowników, mogą zostać umorzone. Na pożyczki te przeznaczono 850 miliardów dolarów. Rozszerzone mają też zostać świadczenia dla bezrobotnych i okres pobierania zasiłku.

Mimo złych informacji z rynku pracy, na amerykańskiej giełdzie panuje optymizm. Ceny akcji rosną od początku tygodnia. Dziś wskaźnik Dow Jones wzrósł o ponad 5 procent.
Relacja Marka Wałkuskiego [IAR]

Najnowsze Szczecin Region Polska i świat Sport Kultura Biznes

12345

radioszczecin.tv

Najnowsze podcasty