Radio SzczecinRadio Szczecin » Polska i świat

Premier Mateusz Morawiecki. Fot. Robert Stachnik [Radio Szczecin/Archiwum]
Premier Mateusz Morawiecki. Fot. Robert Stachnik [Radio Szczecin/Archiwum]
Premier Mateusz Morawiecki ogłosił nowe obostrzenia w związku z epidemią koronawirusa. Zakładają one między innymi ograniczenia w przemieszczaniu się.
- Najważniejsza zasada to dystansowanie się, dystansu społecznego w rozumieniu epidemiologicznym, w rozumieniu unikania rozprzestrzeniania pandemii. To dwa metry od drugiej osoby, z wyjątkiem, kiedy mama czy tata opiekuje się dzieckiem na spacerze lub opiekujemy się osobą z niepełnosprawnościami. Utrzymujemy dystans wobec siebie, również na chodnikach, starajmy się iść w pewnej odległości, jeżeli już ktoś musi wychodzić - informuje Mateusz Morawiecki.

Mateusz Morawiecki wyjaśnił, że ograniczenia dotkną też punktów handlowych i usługowych, a także targowisk. Ograniczenia nastąpiły choćby w liczbie klientów. W sklepach i punktach usługowych mogą być maksymalnie trzy osoby na kasę lub stanowisko do płacenia, a w placówkach pocztowych mogą przebywać maksymalnie dwie osoby na okienko pocztowe.

Sklepy spożywcze, drogerie czy apteki od godziny 10 do 12 będą otwarte tylko dla osób powyżej 65. roku życia. Klienci sklepów będą mieli obowiązek nosić rękawiczki. Ograniczono korzystanie z parków, plaż, bulwarów, promenad i zieleńców. Z ruchu wyłączono tzw. rowery miejskie.

W porannym komunikacie Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 77 nowych przypadkach zakażenia koronawirusem. W sumie w Polsce zakażonych koronawirusem zostało 2132 osób, 31 z nich zmarło. Ponad 106 tysięcy osób jest objętych kwarantanną, a liczba zgłoszonych do kwarantanny po powrocie do kraju wynosi ponad 163 tysiące. Ponad 52 tysiące osób jest objętych nadzorem epidemiologicznym.
- Utrzymujemy dystans wobec siebie, również na chodnikach, starajmy się iść w pewnej odległości, jeżeli już ktoś musi wychodzić - informuje Mateusz Morawiecki.
Mateusz Morawiecki wyjaśnił, że ograniczenia dotkną też punktów handlowych i usługowych, a także targowisk.
Szef rządu powiedział po posiedzeniu rządowego zespołu kryzysowego, że chodzi o to, aby klienci nie tłoczyli się w placówkach handlowych.
Szef rządu zaznaczył, że ważne jest także zachowanie dystansu między pracownikami.
Minister zdrowia Łukasz Szumowski powiedział, że nowe obostrzenia są konieczne, by zahamować rozprzestrzenianie się koronawirusa.
Odłożone w czasie zostały zabiegi rehabilitacyjne, z wyjątkiem tych pilnie wymaganych - informuje Szumowski.

Dodaj komentarz 8 komentarzy

Aż nie chce się wierzyć, że do tej pory rowery miejskie jeździły po Szczecinie w najlepsze.
Tylko z drugiej strony jak ludzie nie będą jezdzic rowerem miejskim to wsiada do komunikacji i efekt będzie taki sam. Kilka nowych przepisów jest ok ale niektóre są nielogiczne. Wg nowych obostrzeń idąc z żoną mam trzymać 2m odstępu a w łóżku w sypialni też? Tak samo jak przepis że samochodem można jechać ale tylko w konkretnym celu. Bo wiadomo że najbardziej zarażały samochody jeżdżące bez celu.
Musimy się zmobilizować i przyjąć dodatkowe ograniczenia po to, żebyśmy już 10 maja 2020 z radością mogli pójść do urn . No bo wicie , rozumicie, jak wzrośnie śmiertelność do kilkudziesięciu tysięcy to trzeba będzie wprowadzić stan klęski żywiołowej a wtedy szeregowy poseł tego nie przeżyje. Po prostu chłop się załamie .
Jeszcze jeden ciekawy fakt z konferencji- Premier zapowiedział że poprosi MON o większe zaangażowanie w pilnowaniu nowych restrykcji, dostał pytanie od dziennikarzy czy wprowadza stan wyjątkowy, odpowiedz Pana Premiera była że nie bo kraj funkcjonuje normalnie :) pytanie to wyborców PiSu- czy Wy nie widzicie że oni mają gdzieś Wasze zdrowie i liczy się tylko żeby utrzymać władzę?
A co z testami? Jeżeli przebędę kwarantanne bez objawowo i nie będę miał testu to dalej nie wiemy czy jestem zainfekowany czy nie.
co to znaczy "obostrzenia" jeśli "KRAJ FUNKCJONUJE NORMALNIE" ???
Nie żebym był przeciwny wszelkim środkom ostrożności!
jednak to, co i jak proponują PiS-owcy to GWAŁT NA NASZYCH WOLNOŚCIACH OBYWATELSKICH GWARANTOWANYCH W KONSTYTUCJI!
Te ZALECENIA są jak najbardziej potrzebne.
jednak w warunkach "NORMALNEGO FUNKCJONOWANIA" państwa nie można ich narzucić czy nakazać.
I nie będzie można egzekwować ich łamania. Bo nawet straszenie jakimiś sankcjami jest niedemokratycznym łamaniem Konstytucji.
Nie ma stanu wyjątkowego - nie ma zakazów i nakazów.
@Maciej
Żeby robić więcej testów, potrzebni są ludzie, pieniądze i same testy. Żeby zrobić kolejnoe obostrzenia wystarczy Premier wychodzący na konferencję.
A CZEMU Ty MÓWISZ PIS-owcy?! ale bieda!!!
a może PO-wcy ?

Najnowsze Szczecin Region Polska i świat Sport Kultura Biznes

radioszczecin.tv

Najnowsze podcasty