Radio SzczecinRadio Szczecin » Polska i świat

źródło: prezydent.pl
źródło: prezydent.pl
Prezydent Andrzej Duda zapowiedział zmiany w "tarczy
antykryzysowej" - "jeśli będzie taka potrzeba". Powiedział o tym podczas internetowego czatu w mediach społecznościowych.
Prezydent Andrzej Duda przekonywał, że pakiet został stworzony w celu ochrony polskiego rynku gospodarczego, przedsiębiorców i pracowników.

Prezydent zauważył, że rządowe propozycje są bezprecedensowe, więc najprawdopodobniej będą korygowane w czasie.

Pakiet trzech ustaw stanowiących tzw. tarczę antykryzysową stanowią: projekt ustawy o zmianie niektórych ustaw w zakresie systemu ochrony zdrowia związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, specustawa dotycząca wsparcia dla firm w związku z epidemią koronawirusa oraz nowelizacja ustawy o systemie instytucji rozwoju.

Senatorowie zdecydowali m.in.o wykreśleniu z nowelizacji ustaw zdrowotnych zmian w Kodeksie Wyborczym, umożliwiających glosowanie korespondencyjne, a także zapisów dotyczących ograniczeń w Radzie Dialogu Społecznego. Poprawki dotyczą m.in. obowiązkowych cotygodniowych testów na koronawirusa dla pracowników służby zdrowia i testów dla osób z grup podwyższonego ryzyka.

Poprawki w specustawie dotyczącej wsparcia dla firm w związku z epidemią koronawirusa, przewidują m.in. wypłaty tzw. postojowego do wysokości 75 procent średniej krajowej, zasiłków dla rodziców do 12. roku życia, zwolnienia z ZUS na 3 miesiące także dla małych i średnich firm oraz pożyczek dla firm w wysokości 40 tysięcy złotych.

Dwie nowelizacje i specustawa wracają teraz do Sejmu, który zbierze się we wtorek o 13.00. Wcześniej, od 8.30 poprawki będzie rozpatrywać sejmowa komisja finansów publicznych.

Premier Mateusz Morawiecki mówił w poniedziałek w Senacie, że od szybkiego przyjęcia tarczy antykryzysowej zależy los wielu przedsiębiorstw i miejsc pracy. Podkreślał, że podstawowe rozwiązania zaproponowane przez rząd mają chronić przede wszystkim przedsiębiorców i pracowników i wskazywał, że kryzys spowodowany epidemią koronawirusa negatywnie wpłynie na gospodarki wszystkich krajów na świecie. "Stoimy wobec wyzwań, wobec których nasi poprzednicy nie stawali" - dodał.

Szef rządu mówił, że w związku z tą sytuacją ważne jest, by dostosować instrumenty finansowe i monetarne do zagrożeń, z którymi się mierzymy. Apelował do Senatu o przyjęcie pakietu ustaw składających się na tzw. tarczę antykryzysową.
Prezydent zauważył, że rządowe propozycje są bezprecedensowe, więc najprawdopodobniej będą korygowane w czasie.
Relacja Tomasza Marciniuka [IAR]

Najnowsze Szczecin Region Polska i świat Sport Kultura Biznes

radioszczecin.tv

Najnowsze podcasty