Radio SzczecinRadio Szczecin » Polska i świat

Fot. prezydent.pl/Igor Smirnow/KPRP
Fot. prezydent.pl/Igor Smirnow/KPRP
Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawy, z których składa się tarcza antykryzysowa. Nowe przepisy mają łagodzić gospodarcze skutki pandemii koronawirusa.
Rzecznik prezydenta Błażej Spychalski przypomniał, że prezydent Andrzej Duda od początku brał udział w pracach nad tarczą i to z jego inicjatywy w ustawach znalazły się niektóre zapisy.

- Pierwszy to jest całkowite zwolnienie przez trzy miesiące płacenia składek na ZUS przez osoby samozatrudnione i mikroprzedsiębiorcom takim, którym przychód spadł przynajmniej o 50 procent. Bardzo ważne dla pana prezydenta było to, żeby ta grupa otrzymała wsparcie. Tak samo jak wsparcie dla rolników, dla polskiego rolnictwa. Tutaj także z inicjatywy pana prezydenta wpisano do tarczy antykryzysowej zwolnienie z płacenia składek KRUS. Natomiast samych rolników w tym pakiecie pomocowych traktuje się jak przedsiębiorców - mówił Błażej Spychalski.

Projekt tarczy antykryzysowej rząd konsultował ze stroną społeczną i przedstawicielami ugrupowań parlamentarnych. Pakiet przewiduje wsparcie państwa w sytuacji pandemii w wysokości ponad 212 miliardów złotych.

Na tarczę antykryzysową składa się pięć filarów: wsparcie służby zdrowia, bezpieczeństwo systemu finansowego, wsparcie dla przedsiębiorców i inwestycji publicznych oraz utrzymanie miejsc pracy.
Relacja Agnieszki Jasik (IAR).

Najnowsze Szczecin Region Polska i świat Sport Kultura Biznes

radioszczecin.tv

Najnowsze podcasty