Radio SzczecinRadio Szczecin » Polska i świat

Fot. pixabay.com / fernandozhiminaicela (CC0 domena publiczna)
Fot. pixabay.com / fernandozhiminaicela (CC0 domena publiczna)
Brazylia zanotowała znaczny wzrost liczby ofiar koronawirusa. W ciągu ostatniej doby na COVID-19 zmarło tam 881 osób. Coraz trudniejsza sytuacja jest też w innych krajach Ameryki Południowej.
Światowa Organizacja Zdrowia twierdzi, że zarówno Ameryka Północna, jak i Południowa są regionami, w których rozwój pandemii jest obecnie najbardziej niepokojący.

Kilkadziesiąt brazylijskich pielęgniarek wyszło w nocy polskiego czasu na ulice Sao Paolo. Chciały uczcić pamięć setki zmarłych koleżanek i przypomnieć o 11 tysiącach pracowników służby zdrowia w kraju, zakażonych COVID-19. "Każdego dnia idziemy do pracy i nie wiemy, czy wrócimy do domu i czy nie zostaniemy zakażone" - mówi Ana Lucia Firmino.

Do tej pory w Brazylii koronawirus kosztował życie 12,5 tysiąca osób. Lokalne władze zarzucają populistycznemu prezydentowi Jairowi Bolsonaro, że lekceważy restrykcje i podważa ich zasadność, a to samo robią jego zwolennicy.

Z kolei w Kolumbii wirusa wykryto u ponad 800 więźniów w mieście Villavicencio i u niemal setki w więzieniu w mieście Leticia. "Rząd nie dał służbie więziennej odpowiednich środków, by walczyć z epidemią" - mówi jeden z miejscowych związkowców, Oscar Robayo.

Koronawirus systematycznie pogarsza też sytuację w Wenezueli, gdzie od wielu miesięcy gospodarka jest na skraju załamania. Od czasu wprowadzenia przez władze nakazu pozostania w domach, ceny żywności wzrosły o 80 procent, a w kolejkach po paliwo trzeba stać kilkanaście godzin. Co piąty szpital nie ma dostępu do wody, a 70 procent wenezuelskich lekarzy wyjechało ostatnio za granicę.
Relacja Wojciecha Cegielskiego [IAR]

Najnowsze Szczecin Region Polska i świat Sport Kultura Biznes

radioszczecin.tv

Najnowsze podcasty