Radio SzczecinRadio Szczecin » Polska i świat

Fot. Piotr Kołodziejski [Radio Szczecin]
Fot. Piotr Kołodziejski [Radio Szczecin]
Federalny Urząd Statystyczny w Wiesbaden potwierdził w poniedziałek wcześniejsze prognozy zakładające ponad dwuprocentowy spadek niemieckiego produktu krajowego brutto.
W wyniku pandemii koronawirusa w drugim kwartale PKB Niemiec spadł o 2,2 procent w porównaniu do poprzedniego kwartału tego roku.

Niemcy zaczęli oszczędzać i wydawać o wiele mniej pieniędzy, dlatego spadła konsumpcja wewnętrzna. Ponadto niemieckie firmy zainwestowały znacznie mniej środków w nowe maszyny, pojazdy i inny sprzęt. Jak twierdzą niemieccy eksperci, jeszcze większemu załamaniu gospodarczemu zapobiegły zwiększone inwestycje budowlane oraz zamówienia rządowe w infrastrukturze. Wydatki rządowe w drugim kwartale przekroczyły 170 miliardów euro. Niemieckie prognozy przewidują, że już od trzeciego kwartału sytuacja zacznie się poprawiać, a w przyszłym roku rząd zakłada ponad pięcioprocentowy wzrost PKB.

Spadek PKB drugi raz z rzędu oznacza, iż Niemcy znalazły się w technicznej recesji. Obecne załamanie gospodarki jest drugim największym kryzysem od czasu zjednoczenia Niemiec. Większe załamanie Niemcy odnotowały podczas wielkiego kryzysu finansowego z lat 2008 i 2009.
Relacja Waldemara Maszewskiego (IAR).

Najnowsze Szczecin Region Polska i świat Sport Kultura Biznes

radioszczecin.tv

Najnowsze podcasty