Radio SzczecinRadio Szczecin » Polska i świat

Fot. twitter.com/prezydentpl/Jakub Szymczuk KPRP
Fot. twitter.com/prezydentpl/Jakub Szymczuk KPRP
Trwa wizyta prezydenta Andrzeja Dudy w Białym Domu. Przed rozmową bilateralną z polskim przywódcą, prezydent Donald Trump zapewnił o bliskości Polski i Stanów Zjednoczonych.
Przywódcy obu krajów mają rozmawiać między innymi o współpracy wojskowej, energetyce, sieci 5G oraz współpracy gospodarczej.

Prezydent Andrzej Duda wylądował rządowym samolotem w bazie wojskowej Andrews. Wraz z delegacją zatrzymał się w rezydencji ambasadora RP w Waszyngtonie. Prezydentowi towarzyszą między innymi dyrektor gabinetu Krzysztof Szczerski oraz minister Mariusz Błaszczak. Obecność szefa resortu obrony wynika z faktu, że współpraca wojskowa będzie jednym z głównych tematów rozmów z prezydentem Trumpem.

Przedstawiciele Białego Domu mówią, że zaproszenie prezydenta Dudy jako pierwszego gościa zagranicznego od wybuchu pandemii koronawirusa jest dowodem bliskich relacji pomiędzy Polską a Stanami Zjednoczonymi.

Początkowo dyplomaci zapowiadali, że prezydenci będą rozmawiać głównie o obronności i sprawach gospodarczych. Jednak kilka dni temu szef gabinetu polskiego prezydenta poinformował, że jednym z głównych tematów będzie także współpraca w walce z koronawirusem. Nie wiadomo na razie, jaka forma tej współpracy zostanie wpisana do dokumentu, który Andrzej Duda i Donald Trump mają podpisać w Białym Domu. Zarówno amerykańscy, jak i polscy naukowcy pracują nad wynalezieniem szczepionki na COVID-19. Jeden z amerykańskich projektów jest już w fazie testów klinicznych.

Stany Zjednoczone są krajem najbardziej na świecie dotkniętym koronawirusem. Na COVID-19 zmarło tutaj 123 tysiące osób. Początkowo epidemia zbierała największe żniwo w stanie Nowy Jork, a teraz przeniosła się głównie na Florydę i do Teksasu. Według danych naukowców z amerykańskiego Uniwersytetu Johnsa Hopkinsa, na COVID-19 na całym świecie zmarło do tej pory około 480 tysięcy osób. Liczba zakażeń przekroczyła 9 milionów.

Wizyta polskiego prezydenta w Białym Domu ma charakter roboczy. Po powitaniu przez prezydenta Trumpa obaj przywódcy odbędą rozmowę dwustronną w Gabinecie Owalnym (rozmowa ma rozpocząć się po 20 polskiego czasu), po której przewidziano spotkanie delegacji. Prezydenci Duda i Trump wystąpią też na wspólnej konferencji prasowej w Ogrodzie Różanym.

Prezydenci Andrzej Duda i Donald Trump rozmawiali wielokrotnie - podczas szczytów NATO czy ONZ i spotkań bilateralnych. Pierwsze miało miejsce w 2017 roku podczas wizyty prezydenta Trumpa w Warszawie i przemówienia pod pomnikiem Powstania Warszawskiego. Prezydent Duda był w Białym Domu zarówno 2018 i 2019 roku. Ubiegłoroczna wizyta miała charakter państwowy, a prezydentom towarzyszyły Pierwsze Damy. To właśnie wtedy uzgodniono zwiększenie o tysiąc liczby wojsk amerykańskich w Polsce i ogłoszono zakup przez nasz kraj myśliwców F-35. Jedna z takich maszyn przeleciała wówczas nad Białym Domem.

Ostatnie spotkanie prezydentów Polski i USA miało miejsce we wrześniu ubiegłego roku w Nowym Jorku - trzy tygodnie po odwołanej wizycie prezydenta Trumpa w Polsce na obchodach 80. rocznicy wybuchu II wojny światowej. Podczas tamtego spotkania prezydent USA zapowiedział rychłe zniesienie wiz dla Polaków, co nastąpiło kilka tygodni później.
Relacja Marka Wałkuskiego (IAR).
Relacja Przemysława Lisa (IAR).
Relacja Wojciecha Cegielskiego (IAR).
Relacja Marka Wałkuskiego (IAR).
Relacja Wojciecha Cegielskiego [IAR]
Relacja Wojciecha Cegielskiego [IAR]

Najnowsze Szczecin Region Polska i świat Sport Kultura Biznes

12345

radioszczecin.tv

Najnowsze podcasty