Radio SzczecinRadio Szczecin » Polska i świat

Fot. pixabay.com / qiipqiipfly (CC0 domena publiczna)
Fot. pixabay.com / qiipqiipfly (CC0 domena publiczna)
Chiny zamierzają wprowadzić restrykcje wizowe wobec obywateli USA, którzy ich zdaniem wykazali się „rażącą postawą” w kwestii Hongkongu.
To odpowiedź chińskich władz na decyzje Stanów Zjednoczonych, które ogłosiły podobny krok wobec chińskich urzędników zaangażowanych w ograniczanie wolności obywatelskich w byłej brytyjskiej kolonii.

Wzajemne ograniczenia wizowe mają związek z planami przyjęcia przez chiński parlament tzw. ustawy o bezpieczeństwie narodowym Hongkongu. Władze wielu państw zachodnich, m.in. USA, uważają, że ogranicza ona autonomię byłej kolonii. Na mocy nowej ustawy w Hongkongu zakazana będzie wszelka działalność antyrządowa, co odbierane jest jako ograniczenie wszelkich działań środowisk krytycznych wobec pekińskich władz.

O wprowadzeniu sankcji wizowych wobec Amerykanów poinformował rzecznik chińskiego MSZ Zhao Lijian. Nie sprecyzowano jednak kogo będą dotyczyć.

W ubiegłym tygodniu amerykański sekretarz stanu Mike Pompeo poinformował o wprowadzeniu ograniczeń wizowych wobec byłych i obecnych chińskich urzędników zaangażowanych w ograniczanie autonomii Hongkongu. Amerykański Senat przyjął też ustawę, na mocy której możliwa będzie konfiskata majątku osób i firm na terytorium USA, wspierających ograniczanie swobód obywatelskich w Hongkongu.

Sankcje obejmą też banki, które pozwolą na transakcje finansowe z udziałem takich podmiotów.

Najnowsze Szczecin Region Polska i świat Sport Kultura Biznes

radioszczecin.tv

Najnowsze podcasty