Radio SzczecinRadio Szczecin » Polska i świat

Fot. pixabay.com / Couleur (CC0 domena publiczna)
Fot. pixabay.com / Couleur (CC0 domena publiczna)
Od środy na wiele produktów zaczynają obowiązywać nowe stawki VAT.
Wchodzą w życie przepisy określane jako nowa matryca VAT. Zmiany miały obowiązywać od początku kwietnia, ale data ich wejścia w życie została przesunięta z powodu epidemii COVID-19.

Podstawowym celem wprowadzenia nowych przepisów jest ujednolicenie stawek VAT. Dotąd zdarzało się, że podobne towary były opodatkowane różnymi stawkami. Od teraz obniżony do poziomu 5 procent zostaje VAT na niektóre rodzaje pieczywa i ciastek oraz na owoce tropikalne. Z 8 do 5 procent spadło też opodatkowanie niektórych artykułów higienicznych, a także takich produktów dla niemowląt i dzieci, jak: żywność, smoczki, pieluszki i foteliki samochodowe. Część dużych sieci handlowych już zapowiedziała obniżenie cen produktów objętych niższym VAT-em.

Nowa matryca VAT wiąże się też z podwyższeniem stawek na niektóre towary. Rośnie opodatkowanie niektórych przypraw nieprzetworzonych, jak kmin, szafran, czy gałka muszkatołowa. Więcej możemy też zapłacić między innymi za owoce morza oraz lód używany do celów spożywczych oraz chłodniczych.

Najnowsze Szczecin Region Polska i świat Sport Kultura Biznes

radioszczecin.tv

Najnowsze podcasty