Radio SzczecinRadio Szczecin » Polska i świat

Pakiety wyborcze do odbiorców konsulaty wysyłają za pośrednictwem amerykańskiej poczty. Fot. Jan Pachlowski [Radio Szczecin/Archiwum]
Pakiety wyborcze do odbiorców konsulaty wysyłają za pośrednictwem amerykańskiej poczty. Fot. Jan Pachlowski [Radio Szczecin/Archiwum]
Konsulat generalny w Nowym Jorku rozesłał już wszystkie pakiety wyborcze do Polaków zarejestrowanych do udziału w II turze wyborów prezydenta RP.
Ponad 18,5 tysiąca przesyłek zostało przekazanych amerykańskiej poczcie w rekordowym czasie niespełna jednej doby. Pakiety rozsyłane są także w pozostałych okręgach konsularnych w USA.

W pierwszej turze wyborów prezydenckich w nowojorskim okręgu konsularnym zarejestrowało się ponad 13,5 tysiąca Polaków. W drugiej turze liczba ta wzrosła o 5 tysięcy.

- Mieliśmy do przygotowania 18,5 tysiąca pakietów wyborczych i wszystkie udało nam się wysłać w rekordowym czasie jednego dnia - powiedział konsul generalny w Nowym Jorku, Adrian Kubicki.

W przegotowywanie pakietów zaangażowani byli wszyscy pracownicy konsulatu oraz członkowie komisji wyborczych. Biorąc pod uwagę czas jaki pozostał do głosowania, w okręgu nowojorskim pakiety wyborcze zostały wysłane o dwa dni wcześniej niż w pierwszej turze.

- Liczymy, że dzięki dwóm dodatkowym dniom frekwencja będzie jeszcze wyższa niż w pierwszej turze, kiedy to wyniosła 84 procent - dodał Adrian Kubicki.

W całych Stanach Zjednoczonych do głosowania zarejestrowało się 46 tysięcy Polaków, czyli ponad 12 tysięcy więcej niż w pierwszej turze.

W USA wybory odbywają się w całości korespondencyjnie.
Relacja Marka Wałkuskiego (IAR)

Najnowsze Szczecin Region Polska i świat Sport Kultura Biznes

12345

radioszczecin.tv

Najnowsze podcasty