Radio SzczecinRadio Szczecin » Polska i świat

Fot. Olaf Nowicki [Radio Szczecin/Archiwum]
Fot. Olaf Nowicki [Radio Szczecin/Archiwum]
Grupa posłów Prawa i Sprawiedliwości złożyła w Sejmie projekt nowelizacji Kodeksu pracy dotyczący wyrównania płac kobiet i mężczyzn. Był on zapowiedziany podczas konwencji Forum Młodych PiS z udziałem prezesa partii Jarosława Kaczyńskiego, która odbyła się w Lublinie pod koniec czerwca.
Jak poinformowano podczas konferencji prasowej w Sejmie, sprawozdawczynią projektu ma być wiceminister funduszy i polityki regionalnej Anna Gembicka.

Posłanka powiedziała, że projekt nowelizacji zakłada między innymi rozszerzenie definicji mobbingu o kategorię rozróżniającą wysokość wynagrodzenia ze względu na płeć. Dodała, że według dostępnych danych luka płacowa w Polsce wynosi około 19 procent.

- Chcemy żeby tę lukę płacową zmniejszać, aby kobiety i mężczyźni za taką samą płacę byli wynagradzani jednakowo - zaznaczyła.

Pełnomocniczka rządu do spraw równego traktowania, wiceminister rodziny, pracy i polityki społecznej Anna Schmidt-Rodziewicz mówiła, że według badań CBOS blisko 70 procent kobiet w Polsce dostrzega problem luki płacowej.

Dodała, że z danych GUS wynika, iż problem ten dotyczy blisko 20 procent kobiet w Polsce, z czego ponad 16 procent to kobiety zatrudnione w sektorze prywatnym.

- Dlatego z myślą o wyrównaniu tej luki, z myślą o przygotowaniu kompleksowych rozwiązań w tej kwestii powstał projekt tej ustawy - powiedziała.

Wiceminister poinformowała też, że w biurze pełnomocnika rządu do spraw równego traktowania toczą się prace nad krajowym programem działań na rzecz równego traktowania.
Posłanka powiedziała, że projekt nowelizacji zakłada między innymi rozszerzenie definicji mobbingu o kategorię rozróżniającą wysokość wynagrodzenia ze względu na płeć. Dodała, że według dostępnych danych luka płacowa w Polsce wynosi około 19 procent. - Chcemy żeby tę lukę płacową zmniejszać, aby kobiety i mężczyźni za taką samą płacę byli wynagradzani jednakowo - zaznaczyła.
- Dlatego z myślą o wyrównaniu tej luki, z myślą o przygotowaniu kompleksowych rozwiązań w tej kwestii powstał projekt tej ustawy - powiedziała.

Najnowsze Szczecin Region Polska i świat Sport Kultura Biznes

radioszczecin.tv

Najnowsze podcasty