Radio SzczecinRadio Szczecin » Polska i świat

Fot. Piotr Kołodziejski [Radio Szczecin]
Fot. Piotr Kołodziejski [Radio Szczecin]
Obchody 76. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego zostaną dostosowane do zaleceń związanych z epidemią koronawirusa. Część wydarzeń będzie zamknięta, a podczas innych będą obowiązywać limity uczestników.
Jak mówi dyrektor Muzeum Powstania Warszawskiego Jan Ołdakowski, wydarzeniami zamkniętymi, przeznaczonymi tylko dla powstańców, będą m.in. uroczysta msza święta na placu Krasińskich w Warszawie i spotkanie w Muzeum Powstania Warszawskiego. Inne odbędą się zdalnie, wszyscy chętni będą mogli w nich uczestniczyć za pośrednictwem mediów i internetu.

- Będzie Marsz Pamięci, 5 sierpnia, jak co roku. Ale będzie to marsz, w którym będzie mogło wziąć udział jedynie 150 osób. Masa powstańcza też się odbędzie, ale będzie zdalna. Będziemy transmitować przejazd 80 rowerzystów z komentarzem historycznym - powiedział Jan Ołdakowski.

Jan Ołdakowski zachęca, by pomimo panującej epidemii 1 sierpnia o 17:00 zatrzymać się i oddać hołd Powstańcom Warszawskim. - Jest wiele miejsc, gdzie nie będzie aż takiego tłumu. Gdzie będzie można, w maseczce zatrzymać się na dźwięk syren - powiedział dyrektor Muzeum Powstania Warszawskiego. - Pamiętając o tej dacie pamiętamy o bohaterach, o jednym z najpiękniejszych pokoleń w historii Rzeczpospolitej - zaznacza dyrektor Muzeum Powstania Warszawskiego.

- To są bohaterowie, których powinniśmy naśladować w czasie wojny oraz w czasie pokoju. Kluczem jest zaangażowanie. Oni nigdy nie byli bierni, zawsze mieli sprawy, które chcieli załatwić - powiedział Jan Ołdakowski.

1 sierpnia wieczorem w internecie będzie transmitowany między innymi koncert "(nie)zakazanych piosenek". W obchodach tradycyjnie wezmą udział też harcerze, choć większość z nich z Warszawą połączy się zdalnie. Planowana jest także akcja "Wolność Łączy", jednak w tym roku w miejscach pamięci obecny będzie tylko jeden wolontariusz.
Relacja Przemysława Lisa (IAR).

Najnowsze Szczecin Region Polska i świat Sport Kultura Biznes

12345

radioszczecin.tv

Najnowsze podcasty