Radio SzczecinRadio Szczecin » Polska i świat

Wilno, stolica Litwy. Fot. pixabay.com / 3dman_eu (CC0 domena publiczna)
Wilno, stolica Litwy. Fot. pixabay.com / 3dman_eu (CC0 domena publiczna)
Litwini obchodzą w poniedziałek Dzień Państwowości Litwy. Święto to związane jest z koronacją jedynego króla litewskiego - Mendoga, którego uważa się za założyciela Wielkiego Księstwa Litewskiego. 6 lipca u naszych sąsiadów jest wolny od pracy.
Uroczystości związane z uczczeniem początków litewskiej państwowości odbędą się w Pałacu Władców w centrum Wilna i przed Pałacem Prezydenckim. To właśnie przed siedzibą głowy państwa na maszt zostaną wciągnięte flagi państwowe. Jednym z elementów wydarzenia ma być przelot myśliwców NATO, patrolujących przestrzeń państw bałtyckich w ramach misji Baltic Air Policing. W litewskiej stolicy zaplanowano wycieczki tematyczne, wystawy oraz warsztaty i okolicznościowe koncerty. Kulminacją święta będzie wspólne odśpiewanie wieczorem w całym kraju hymnu Litwy. W Wilnie odbędzie się ono nad rzeką Wilią, między Mostem Mendoga, a Mostem Zwierzynieckim.

Książę Mendog w 1251 roku przyjął chrześcijaństwo, a dwa lata później został koronowany na króla Litwy. Zamordowano go w 1263 roku, a jego państwo wróciło do wiary pogańskiej. Dopiero ponad sto lat później za sprawą króla Władysława Jagiełły Litwa ponownie przyjęła chrzest.

Najnowsze Szczecin Region Polska i świat Sport Kultura Biznes

radioszczecin.tv

Najnowsze podcasty