Radio SzczecinRadio Szczecin » Polska i świat

Fot. www.wikipedia.org / Amio Cajander
Fot. www.wikipedia.org / Amio Cajander
Polska, w tym roku, najlepiej poradzi sobie ze skutkami pandemii wywołanej koronawirusem - tak wynika z prognoz gospodarczych Komisji Europejskiej.
Nasza gospodarka skurczy się o 4,6 procent, w przyszłym roku ma wzrosnąć o 4,3 procent.

Tegoroczne dane to najlepszy wynik we Wspólnocie. Według prognoz Komisji recesja w Polsce będzie wprawdzie większa niż przewidywania z maja o 0,3 punktu procentowego, ale jednocześnie najpłytsza w całej Wspólnocie.

Unijni eksperci napisali w analizie, że polska gospodarka okazała się stosunkowo odporna w pierwszym kwartale tego roku, głównie z powodu zróżnicowanej struktury gospodarczej i mniejszego uzależnienia od sektorów dotkniętych kryzysem.

"Konsumpcja prywatna znacznie spadła, ale inwestycje spadły umiarkowanie, bo sektor budowlany wciąż się rozwijał, a produkcja przemysłowa odnotowała jedynie niewielki spadek" - czytamy w analizie dotyczącej Polski. Eksperci szacują, że drugi kwartał będzie gorszy, ale później nastąpi poprawa sytuacji.

Spadek konsumpcji prywatnej wynika z faktu, że Polacy gromadzili zapobiegawczo oszczędności i ograniczali wydatki w związku z koronawirusem. Spadek inwestycji jest związany z trudną sytuacją przedsiębiorstw, spowodowaną zakłóceniami łańcucha dostaw i mniejszą liczbą zamówień w marcu i kwietniu, oraz niepewnością co do przyszłości.

W swoich prognozach Komisja Europejska napisała też, że spadek popytu w krajach, które są kluczowymi partnerami Polski, będzie miał wpływ na eksport. Ucierpią przede wszystkim turystyka oraz import. Mniej dotkliwy będzie spadek importu, co wpłynie na bilans handlowy Polski.

Z danych Komisji wynika, że rośnie inflacja ze względu na drożejące usługi i żywność, ale nie tak szybko, jak w poprzednich latach. W tym roku wzrośnie ona 0,6 punktu procentowego w porównaniu z ubiegłym rokiem, a w przyszłym roku osiągnie poziom 2,8 procent. Powodem będą ograniczenia w związku z pandemią - słabszy popyt i wolniejszy wzrost płac.
Relacja Beaty Płomeckiej [IAR]

Najnowsze Szczecin Region Polska i świat Sport Kultura Biznes

Archiwum informacji

poniedziałek26wtorek27środa28czwartek29piątek30sobota01niedziela02poniedziałek03wtorek04środa05czwartek06piątek07sobota08niedziela09poniedziałek10wtorek11środa12czwartek13piątek14sobota15niedziela16poniedziałek17wtorek18środa19czwartek20piątek21sobota22niedziela23poniedziałek24wtorek25środa26czwartek27piątek28sobota29niedziela30poniedziałek31wtorek01środa02czwartek03piątek04sobota05niedziela06

radioszczecin.tv

Najnowsze podcasty