Radio SzczecinRadio Szczecin » Polska i świat

Jana Krzysztof Ardanowski. Fot. Krzysztof Sitkowski/KPRP, źródło: www.prezydent.pl
Jana Krzysztof Ardanowski. Fot. Krzysztof Sitkowski/KPRP, źródło: www.prezydent.pl
"Panie Trzaskowski, w sprawach tak ważnych, jak polska ziemia trzeba mieć swoje zdanie" - tak minister rolnictwa komentuje wypowiedź kandydata Koalicji Obywatelskiej na prezydenta.
Będąc w Szczecinie, Rafał Trzaskowski pytany o to co zrobi z ustawą o obrocie nieruchomościami rolnymi nie udzielił odpowiedzi. Jej zapisy obowiązują do przyszłego roku.

W trakcie rządów PO - PSL tylko na Pomorzu Zachodnim do niemieckich czy duńskich spółek trafiły tysiące hektarów ziemi. Rolnicy protestowali w tej sprawie na Wałach Chrobrego w Szczecinie, domagając się zmiany prawa, aby zatrzymać wyprzedaż gruntów w ręce zagranicznych spółek. Udało to się zrobić dopiero w 2016 roku, po wygranych wyborach przez PiS.

Rząd zapowiada przedłużenie ustawy, natomiast Rafał Trzaskowski niekoniecznie. - Zorganizuję dokładne konsultacje na ten temat, żeby podjąć decyzję, która jest decyzją racjonalną - mówił Trzaskowski.

Brak konkretnej odpowiedzi ze strony Rafała Trzaskowskiego nie dziwi ministra rolnictwa Jana Krzysztofa Ardanowskiego, który sprawę komentował w Spięciu w TVP3 Szczecin.

- To jest typowe dla niego, że na żadne pytanie nie jest w stanie odpowiedzieć, albo ma jakieś poglądy, ale boi się, że nie będą akceptowane, więc mówi: "Trzeba ekspertów", "Trzeba się zastanowić, przemyśleć sprawę", "Ja muszę wszystkich zapytać". No, panie Trzaskowski w sprawach tak ważnych, jak polska ziemia trzeba mieć swoje zdanie - komentował Ardanowski.

Obecnie ustawa o obrocie ziemią rolną zakłada, że podstawą działania agencji rolnej jest dzierżawa, a nie sprzedaż ziemi, a prawo kupna przysługuje rolnikom tylko za zgodą ministra.
- Zorganizuję dokładne konsultacje na ten temat, żeby podjąć decyzję, która jest decyzją racjonalną - mówił Trzaskowski.
- No, panie Trzaskowski w sprawach tak ważnych, jak polska ziemia trzeba mieć swoje zdanie - komentował Ardanowski.

Najnowsze Szczecin Region Polska i świat Sport Kultura Biznes

12345

radioszczecin.tv

Najnowsze podcasty