Radio SzczecinRadio Szczecin » Polska i świat

Fot. twitter.com/trzaskowski_
Fot. twitter.com/trzaskowski_
W Rosji, w wyborach Prezydenta RP wzięło udział 480 osób. Najwięcej głosów otrzymał Rafał Trzaskowski, którego poparło 315 wyborców. Na urzędującego prezydenta Andrzeja Dudę zagłosowały 164 osoby.
Lokale wyborcze na terenie Rosji były w polskich konsulatach w: Moskwie, Petersburgu, Kaliningradzie, Irkucku i Smoleńsku. Najwięcej osób przyszło do urny wyborczej w Moskwie.

W stolicy Rosji głosowało 315 osób, z których 226 poparło Rafała Trzaskowskiego, a 89 prezydenta Andrzeja Dudę. W Petersburgu głosowały 63 osoby, w tym na Rafała Trzaskowskiego 47, a na prezydenta Andrzeja Dudę - 16. W Irkucku udział w wyborach wzięło 49 osób, z których 39 wybrało prezydenta Andrzeja Dudę, a 10 Rafała Trzaskowskiego. W Kaliningradzie spośród 44 głosujących, 26 osób wskazało Rafała Trzaskowskiego, a 18 prezydenta Andrzeja Dudę. Natomiast w Smoleńsku 6 wyborców poparło Rafała Trzaskowskiego, 2 prezydenta Andrzeja Dudę i jeden oddał głos nieważny.

Rafał Trzaskowski wygrał głosowanie w drugiej turze wyborów prezydenckich w trzech państwach bałtyckich. Zdobył tam w sumie 655 głosów. Na Litwie, Łotwie i w Estonii zagłosowało blisko tysiąc osób.

W Wilnie Rafał Trzaskowski otrzymał 352 głosy, a Andrzej Duda - 129. W Rydze przewaga kandydata Koalicji Obywatelskiej nad obecnym prezydentem była mniejsza. Zdobył on tam 165 głosów. Na Andrzeja Dudę na Łotwie zagłosowało 130 osób. W Tallinie Rafał Trzaskowski 138 głosów, a na jego konkurenta głos oddało 22 wyborców.

W państwach bałtyckich głosowali przede wszystkim Polacy, którzy mieszkają tam na stałe lub przebywają czasowo w związku z pracą czy innymi obowiązkami zawodowymi i rodzinnymi. Byli też polscy turyści z zaświadczeniami o prawie do głosowania, którzy akurat przebywali w tych państwach. Prawa do udziału w polskich wyborach nie mają natomiast mniejszości polskie, które mieszkają przede wszystkim na Litwie i Łotwie. Nasi rodacy z tych państwa nie posiadają polskiego obywatelstwa.

Wybory w krajach bałtyckich przebiegły tam bez większych problemów.
Relacja Macieja Jastrzębskiego (IAR).
Relacja Kamila Zalewskiego (IAR).

Najnowsze Szczecin Region Polska i świat Sport Kultura Biznes

radioszczecin.tv

Najnowsze podcasty