Radio SzczecinRadio Szczecin » Polska i świat

"Dar Pomorza" został wycofany ze służby w 1982 roku, a rok później na jego pokładzie stworzono muzeum. Dziś białą fregatę można oglądać w porcie w Gdyni. źródło: https://pixabay.com/pl/2533691/danutaniemiec/(CC0 domena publiczna)
"Dar Pomorza" został wycofany ze służby w 1982 roku, a rok później na jego pokładzie stworzono muzeum. Dziś białą fregatę można oglądać w porcie w Gdyni. źródło: https://pixabay.com/pl/2533691/danutaniemiec/(CC0 domena publiczna)
90 lat temu w Gdyni odbył się chrzest "Daru Pomorza", a na statku po raz pierwszy podniesiono polską banderę. "Dar Pomorza" to jeden z symboli II Rzeczpospolitej, na którym kształciło się wiele pokoleń polskich żeglarzy.
Fregatę zwodowano w stoczni "Blohm und Voss" w Hamburgu w 1910 roku. Żaglowiec najpierw pływał pod banderą niemiecką a po I wojnie światowej został przekazany Francji.

W lipcu 1929 roku przez Komitet Floty Narodowej, przy znacznym wsparciu finansowym polskiej ludności Pomorza, został zakupiony jako okręt szkoleniowy dla Szkoły Morskiej w Gdyni. "Dar Pomorza" zastąpił tym samym inny polski żaglowiec "Lwów".

Chrzest białej fregaty odbył się 13 lipca 1930 roku. Rodzicami chrzestnymi zostali minister przemysłu i handlu oraz budowniczy Gdyni, Eugeniusz Kwatkowski oraz żona ówczesnego ministra rolnictwa i dóbr narodowych Maria Janta-Połczyńska.

Żaglowiec od początku był symbolem odzyskania przez Polskę niepodległości oraz obecności naszego kraju na morzach i oceanach.

Żeglarz Waldemar Rybicki - który pływał na "Darze Pomorza" - podkreśla, że biała fregata była i jest bardzo ważnym symbolem II Rzeczpospolitej. - Kojarzy się z okresem dla Polski tak ważnym jak budowa Gdyni, jak odzyskiwanie dostępu do morza - powiedział żeglarz.

W latach 1934-35 "Dar Pomorza" pokonał 39 tysięcy mil morskich i opłynął kulę ziemską. W portach, do których zawijał był ambasadorem odrodzonego państwa polskiego, na jego pokładzie odbywały się wydarzenia kulturalne oraz spotkania dyplomatyczne.

Z okazji 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości rejs białej fregaty został powtórzony przez jej następcę "Dar Młodzieży".

"Dar Pomorza" został wycofany ze służby w 1982 roku, a rok później na jego pokładzie stworzono muzeum. Dziś białą fregatę można oglądać w porcie w Gdyni.
Relacja Przemysława Lisa (IAR)

Najnowsze Szczecin Region Polska i świat Sport Kultura Biznes

12345

radioszczecin.tv

Najnowsze podcasty