Radio SzczecinRadio Szczecin » Polska i świat

Minister spraw zagranicznych Jacek Czaputowicz. Fot. Kamila Kozioł [Radio Szczecin/Archiwum]
Minister spraw zagranicznych Jacek Czaputowicz. Fot. Kamila Kozioł [Radio Szczecin/Archiwum]
Minister Spraw Zagranicznych Jacek Czaputowicz podsumował wyniki wyborów poza granicami Polski. Głosowanie zostało przeprowadzone w 169 komisjach.
Jak poinformował szef resortu, MSZ nie uzyskało zgody na przeprowadzenie wyborów w państwach takich jak Chile czy Korea Północna.

Do głosowania poza granicami kraju zgłosiło się 519 tysięcy osób, dodatkowe 4 749 osób głosowało na podstawie zaświadczeń. Minister Jacek Czaputowicz powiedział, że to znacznie więcej, niż w poprzednich wyborach prezydenckich, czy ostatnich parlamentarnych. Do Polaków trafiło 480 tysięcy pakietów wyborczych.

Minister odniósł się też do pytań, co stało się z pakietami wyborczymi, które nie powróciły do konsulatów. Jacek Czaputowicz powiedział, że część osób nie zdecydowała się wziąć udziału w drugiej turze. Innym powodem miały być opóźnienia operatorów pocztowych w poszczególnych krajach.

We wtorek wieczorem Państwowa Komisja Wyborcza podała wyniki wyborów po przeliczeniu głosów we wszystkich obwodach. Zwycięzcą II tury wyborów prezydenckich został ubiegający się o reelekcję prezydent Andrzej Duda. Uzyskał 51,03 procent głosów, a głosowało na niego 10 440 648 osób. Kandydat Koalicji Obywatelskiej Rafał Trzaskowski uzyskał 10 018 263 głosy, co stanowi 48,97 procent głosów ważnych.
Minister Jacek Czaputowicz powiedział, że to znacznie więcej, niż w poprzednich wyborach prezydenckich, czy ostatnich parlamentarnych.
Jacek Czaputowicz powiedział, że część osób nie zdecydowała się wziąć udziału w drugiej turze.

Najnowsze Szczecin Region Polska i świat Sport Kultura Biznes

12345

radioszczecin.tv

Najnowsze podcasty