Radio SzczecinRadio Szczecin » Polska i świat

Sejm. źródło: https://www.sejm.gov.pl
Sejm. źródło: https://www.sejm.gov.pl
W środę początek dwudniowego posiedzenia Sejmu. Posłowie zajmą się między innymi poprawkami Senatu do ustawy o Polskim Bonie Turystycznym.
Wniesiona przez prezydenta Andrzeja Dudę ustawa przewiduje przyznanie świadczenia w formie bonu w wysokości 500 złotych na każde dziecko, przeznaczonego na sfinansowanie usług hotelarskich lub imprez turystycznych realizowanych na terenie Polski.

Senat chce poszerzenia grona odbiorców bonu o emerytów i rencistów. Z bonu będzie można skorzystać do końca marca 2022 roku.

Sejm zajmie się też poprawkami Senatu do ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej, która zakłada, że zbrodnie komunistyczne nadal będą ścigane po 31 lipca tego roku. Ze wstępnego harmonogramu wynika, że posłowie zajmą się poprawkami Senatu do obu ustaw w bloku głosowań zaplanowanym na godzinę 16.

W porządku obrad tego posiedzenia Sejmu jest też pierwsze czytanie prezydenckiego projektu ustawy o świadczeniu pieniężnym przysługującym polskim obywatelom zesłanym lub deportowanym do ZSRR w latach 1939-1956.

Odbędzie się też drugie czytanie rządowego projektu ustawy o wsparciu dla rynku ubezpieczeń należności handlowych w związku z przeciwdziałaniem skutkom gospodarczym COVID-19.

Posłowie będą też kontynuować prace nad poselskim projektem nowelizacji przepisów dotyczących reprywatyzacji, który wprowadza dwie zmiany. Jedna z nich dotyczy umiejscowienia funduszu, z którego mają być wypłacane odszkodowania lokatorom zreprywatyzowanych kamienic, a które wcześniej odzyskała komisja weryfikacyjna. Ma on być w gestii skarbu państwa, a nie miasta stołecznego Warszawa.

Druga zmiana zakłada, że nie będzie można reprywatyzować budynków, w których mieszkają lokatorzy.

O godz. 19 ma się rozpocząć rozpatrywanie wniosku opozycji o wyrażenie wotum nieufności wobec szefa MSWiA, Mariusza Kamińskiego, a o 20.30 - wobec ministra sprawiedliwości i prokuratora generalnego Zbigniewa Ziobro.

Oba wnioski mają negatywne opinie sejmowych komisji: administracji i spraw wewnętrznych oraz sprawiedliwości i praw człowieka.

Najnowsze Szczecin Region Polska i świat Sport Kultura Biznes

12345

radioszczecin.tv

Najnowsze podcasty