Radio SzczecinRadio Szczecin » Polska i świat

Fot. Łukasz Szełemej [Radio Szczecin/Archiwum]
Fot. Łukasz Szełemej [Radio Szczecin/Archiwum]
11 osób oskarżyła prokuratura o wyłudzenia VAT. Akt oskarżenia skierował do sądu Prokurator Śląskiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Katowicach.
Oskarżonym zarzuca się udział w zorganizowanej grupie przestępczej, "pranie brudnych pieniędzy", oszustwa, co do mienia oraz przestępstwa skarbowe.

Oskarżeni mieli dopuszczać się fikcyjnego handlu złotem - zarówno granulatem jak i złomem, a także innymi metalami szlachetnymi. W tym celu kupowali kruszce w szarej strefie, bez podatku VAT. Następnie odsprzedawali towar innemu podmiotowi, ale sprzedaż już była z fakturą, na której wskazano 23-procentowy podatek VAT.

Następnie pozyskiwali fikcyjne faktury "kosztowe", które pomogły legalizować nabyte kruszce i na tej podstawie wyłudzali zwrot podatku VAT.

W ten sposób Skarb Państwa stracił 2,5 miliona złotych z tytułu podatku VAT. Dodatkowo oskarżeni wyłudzili 120 tysięcy złotych zwrotu z podatku. Grozi im do 10 lat więzienia.
Relacja Joanny Opas (IAR)

Najnowsze Szczecin Region Polska i świat Sport Kultura Biznes

12345

radioszczecin.tv

Najnowsze podcasty