Radio SzczecinRadio Szczecin » Polska i świat

Fot. Łukasz Szełemej [Radio Szczecin/Archiwum]
Fot. Łukasz Szełemej [Radio Szczecin/Archiwum]
Porażka Komisji Europejskiej w sporze podatkowym z firmą Apple. Sąd Unii Europejskiej w Luksemburgu unieważnił decyzję Brukseli nakazującą amerykańskiemu koncernowi zwrot 13 miliardów euro do budżetu Irlandii.
Chodzi o decyzję z 2016 roku. Komisja uznała, że korzyści podatkowe przyznane firmie Apple przez władze w Dublinie były niedozwoloną pomocą państwa.

Komisja, po wielomiesięcznym dochodzeniu informowała wtedy, że Irlandia, gdzie Apple ma swoją europejską siedzibę, pozwoliła firmie na płacenie przez wiele lat niższych podatków w porównaniu z innymi firmami. A to - jak oceniła Bruksela - było zabronioną pomocą publiczną i nakazała irlandzkim władzom odzyskanie 13 miliardów euro zaległych podatków.

Amerykański koncern nie zgodził się z tym, złożył skargę do Luksemburga i dziś Sąd Unii Europejskiej przyznał mu rację, stwierdzając nieważność decyzji Komisji. Sędziowie uznali, że Brukseli nie udało się wykazać w oparciu o przepisy prawa, że Apple korzystało z preferencyjnego traktowania, które stanowiło niedozwoloną unijnymi traktami pomoc państwa.

Komisji Europejskiej przysługuje prawo do odwołania się od tego orzeczenia do unijnego Trybunału Sprawiedliwości.
Relacja Beaty Płomeckiej (IAR)

Najnowsze Szczecin Region Polska i świat Sport Kultura Biznes

12345

radioszczecin.tv

Najnowsze podcasty