Radio SzczecinRadio Szczecin » Polska i świat

Wielka Brytania. Fot. pixabay.com / JordanHoliday (CC0 Public Domain)
Wielka Brytania. Fot. pixabay.com / JordanHoliday (CC0 Public Domain)
Instytut Piłsudskiego sprzedał maszynę skonstruowaną przez polski wywiad w celu złamania kodu, jakim posługiwały się nazistowskie Niemcy.
Powodem były trwające od lat problemy finansowe placówki. Koszt transakcji to pół miliona funtów.

Powstały tuż po wojnie instytut od dawna zmagał się z problemami finansowymi. - Sprzedaż to słodko-gorzka decyzja, podjęta ze względu na nieudaną próbę zabezpieczenia przyszłości instytutu - mówi Olga Topol z Instytutu Piłsudskiego i dodaje, że cieszy się, że nabywcą jest właśnie Muzeum Historii Polski. - Enigma zostanie w polskich rękach - podkreśla rozmówczyni Polskiego Radia. Polacy na Wyspach będą mieli nieco czasu, by pożegnać się ze słynną maszyną, bo siedziba MHP wciąż powstaje. - Gdy będzie gotowa, Enigma pojedzie do Polski, gdzie - jak mamy nadzieję - zobaczy ją nowa rzesza publiczności - mówi Olga Topol.

Londyński egzemplarz stanie koło innego, który Muzeum Historii Polski już ma w swej kolekcji. Tamten jest jednak produkcji niemieckiej, na świecie jest kilkadziesiąt podobnych. Enigma londyńska jest natomiast unikatowa. Stworzona została według schematu przygotowanego przez Polaków. Prawdopodobnie nad Tamizę przywiózł ją z Francji Marian Rejewski, jeden z trzech naszych słynnych matematyków. "Dzięki przekazaniu maszyny do Muzeum Historii Polski zabezpieczony zostaje bezcenny element polskiego dziedzictwa narodowego. Umowa mogła zostać zawarta, dzięki wsparciu finansowemu ze strony Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego” - czytamy w oświadczeniu MHP.
Relacja Adama Dąbrowskiego (IAR).

Najnowsze Szczecin Region Polska i świat Sport Kultura Biznes

12345

radioszczecin.tv

Najnowsze podcasty