Radio SzczecinRadio Szczecin » Polska i świat

Fot. Michał Król [Radio Szczecin]
Fot. Michał Król [Radio Szczecin]
W Ministerstwie Środowiska podpisano umowę na wykonanie Wielkoobszarowej Inwentaryzacji Stanu Lasów w Polsce w latach 2020-2024.
Podczas konferencji prasowej minister środowiska Michał Woś mówił, że stan polskich lasów poprawia się, świadczą o tym prowadzone badania. Dodał, że przybywa drzew, a co 8. drzewo w Polsce ma powyżej stu lat.

- W ciągu ostatnich 10 lat zasoby związane z drzewostanem ponad stuletnim wzrosły o 25 procent. O 10 proc. wzrosły gatunki liściaste drzew, co jest ważne w związku ze zmianami klimatycznymi - zaznaczył.

Minister podkreślił również, że 530 tysięcy hektarów - to obszar całkowicie wyłączony z pozyskania drewna w Polsce. Dla porównania wszystkie parki narodowe w kraju zajmują 517 tysięcy hektarów.

Minister Woś odniósł się również do poniedziałkowej akcji Greenpeace. Aktywiści organizacji rano wspięli się na gmach ministerstwa i zawiesili na nim baner przedstawiający karykaturę ministra Wosia wycinającego drzewa. Minister środowiska mówił, że jest część organizacji, które żyją z protestowania.

- Jest garstka organizacji, które na trosce o przyrodę, którą Polacy mają w sercu, robią sobie model biznesowy. A skupienie uwagi tymi spektakularnymi wydarzeniami powoduje, że kupują sobie czas antenowy - dodał.

Lasy w Polsce zajmują obecnie 29,6 procent powierzchni Polski. W ciągu ostatnich 10 lat odnotowano przyrost o 188 tysięcy hektarów. W ciągu ostatnich 10 lat zasoby drzewne przyrosły o 15 procent do 2 miliardów 645 milionów metrów sześciennych.

Najnowsze Szczecin Region Polska i świat Sport Kultura Biznes

radioszczecin.tv

Najnowsze podcasty