Radio SzczecinRadio Szczecin » Polska i świat

Premier Mateusz Morawiecki. Fot. Robert Stachnik [Radio Szczecin/Archiwum]
Premier Mateusz Morawiecki. Fot. Robert Stachnik [Radio Szczecin/Archiwum]
Premier Mateusz Morawiecki w liście do przewodniczącego Rady Europejskiej Charlesa Michela i przewodniczącej Komisji Europejskiej Ursuli von der Leyen, apeluje o zwołanie nadzwyczajnego szczytu Rady Europejskiej w sprawie wydarzeń na Białorusi.
W liście premier pisze m.in, że wczorajsze zamieszki po wyborach na Białorusi nie powinny pozostać bez odpowiedzi, gdyż grozi to eskalacją konfliktu. Szef polskiego rządu zwraca uwagę, że reakcja społeczeństwa białoruskiego na wstępne wyniki wyborów świadczy o dążeniu do godności, poszanowania praw człowieka, demokracji, wolności słowa i praworządności. Zdaniem premiera Morawieckiego Unia Europejska powinna odpowiedzieć na wezwanie obywateli Białorusi poprzez uzgodnienie jasnej i ambitnej oferty dla tego kraju, która przyczyni się do wzajemnego zbliżenia.

Od wczoraj w wielu miastach Białorusi trwają zamieszki i starcia z siłami porządkowymi. Obywatele domagają się podania prawidłowych wyników wyborów prezydenckich.

Opozycyjna kandydatka Swiatłana Cichanouska zakwestionowała oficjalne wyniki wyborów i oświadczyła, że głosowanie wygrała ona, a nie Alaksander Łukaszenka. Domaga się także ponownego przeliczenia głosów w komisjach, gdzie wystąpiły nieprawidłowości.

Najnowsze Szczecin Region Polska i świat Sport Kultura Biznes

radioszczecin.tv

Najnowsze podcasty