Radio SzczecinRadio Szczecin » Polska i świat

Fot. twitter.com/MON_GOV_PL
Fot. twitter.com/MON_GOV_PL
Minister obrony Mariusz Błaszczak odznaczył medalami resortowymi kilkudziesięciu żołnierzy przed świętem wojska polskiego. Szef MON uhonorował też nagrodami pieniężnymi kilkunastu mundurowych, którzy po służbie ratowali ludzkie życie.
Wśród wyróżnionych są żołnierze, którzy udzielili pomocy ofiarom wypadków komunikacyjnych, zareagowali na przemoc i reanimowali osoby, które zasłabły.

Minister Mariusz Błaszczak dziękując żołnierzom za takie postawy nawiązał do historii. Przypomniał, że podobnie patriotyzm postrzegali nasi przodkowie, walcząc w wojnie polsko-bolszewickiej oraz w decydującej o tej wojnie Bitwie Warszawskiej.

- Wyróżnili się niezwykłą dzielnością, męstwem i ofiarnością. Było wśród nich wielu ochotników. Stawili się do obrony ojczyzny, bo uważali to za swój obowiązek. Chcieli obronić wspólnotę narodową przed nawałą Rosji, której celem było najpierw zdławienie odrodzonego państwa polskiego, a później rozniesienie komunizmu na całą Europę - powiedział minister obrony.

Z okazji stulecia Bitwy Warszawskiej w Muzeum Wojska Polskiego zostanie otwarta wystawa prezentująca repliki chorągwi, używanych w czasie wojny z bolszewikami. Wśród replik będą też te, które wojsko polskie odebrało przeciwnikowi, a które władze PRL przekazały do Związku Radzieckiego.

Najnowsze Szczecin Region Polska i świat Sport Kultura Biznes

radioszczecin.tv

Najnowsze podcasty