Radio SzczecinRadio Szczecin » Polska i świat

Projekt kompleksu muzealnego. Mat. Platige Image
Projekt kompleksu muzealnego. Mat. Platige Image
Projekt kompleksu muzealnego. Mat. Platige Image
Projekt kompleksu muzealnego. Mat. Platige Image
Projekt kompleksu muzealnego. Mat. Platige Image
Projekt kompleksu muzealnego. Mat. Platige Image
Projekt kompleksu muzealnego. Mat. Platige Image
Projekt kompleksu muzealnego. Mat. Platige Image
Dyrektor Robert Supeł podziękował za darowane na wystawę pamiątki, nazywając je "swoistym partnerstwem publiczno-prywatnym i muzeum sukcesu".
Jak powiedział, opowieść o Józefie Piłsudskim to jest również opowieść o odzyskaniu niepodległości i jej obronie. Dodał też, że myślą przewodnią wystawy stałej jest myśl polityczna marszałka i wartości, jakimi się kierował.

- Opierała się o pewien zestaw wartości, którym był wierny przez cały okres swojej działalności i który pozostawił nam w formie dziedzictwa. To jest wreszcie muzeum pamięci, pamięci społecznej. Na wystawie stałej mamy specjalny ciąg narracji poświęcony temu zagadnieniu i pamięci w wielu wymiarach - od pamięci zbiorowej, poprzez pamięć bardzo osobistą, ale też poświęconą tym formom instytucjonalnego pamiętania o Józefie Piłsudskim i jego dokonaniach - opowiada Supeł.

Dyrektor Supeł dodał, że Jadwiga Piłsudska-Jaraczewska pozostawiła zespołowi muzeum przesłanie o otwartości na odmienne perspektywy widzenia historii.

Prezydent Andrzej Duda, który wziął udział w uroczystości otwarcia Muzeum powiedział, że Marszałek Józef Piłsudski był jedną z najbardziej znaczących postaci dla polskiej historii XX wieku. Podkreślał, że udział Marszałka w procesie odzyskania i umacniania niepodległości jest nie do przecenienia.

- Ostatecznie uformował i umocnił granicę II Rzeczypospolitej, ale myślę, że jego absolutnie największym zwycięstwem było to, że Polska po 123 latach wróciła na mapę. Stało się to, co było nie zrealizowanym marzeniem powstańców listopadowych, styczniowych, kilku pokoleń, które próbowały odzyskać niepodległość i nie zdołały - mówił prezydent.

Andrzej Duda dodał, że to Józef Piłsudski w krótkim czasie stworzył siłę militarną Polski i to on mobilizował żołnierzy do ofiarnej walki o niepodległość kraju.

W ceremonii otwarcia Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku oprócz prezydenta Andrzeja Dudy udział wzięli premier Mateusz Morawiecki, wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego Piotr Gliński. Uroczystość jest częścią obchodów setnej rocznicy Bitwy Warszawskiej.

Bitwa, zwana "Cudem nad Wisłą" toczyła się w dniach od 13 do 25 sierpnia 1920 roku w czasie wojny polsko-bolszewickiej. Zadecydowała o zachowaniu niepodległości przez Polskę i przekreśliła plany rozprzestrzenienia komunizmu na Europę Zachodnią.

Muzeum Józefa Piłsudskiego powołano w 2008 roku. Poza nowym budynkiem na jego terenie znajduje się dworek Milusin, Drewniak i Willa Bzów. Nad rzecz utworzenia tej instytucji działała Fundacja Rodziny Józefa Piłsudskiego.

- Od pamięci zbiorowej poprzez pamięć bardzo osobistą, ale też poświęconą tym formom instytucjonalnego pamiętania o Józefie Piłsudskim i jego dokonaniach - opowiada Supeł.
Prezydent Andrzej Duda, który wziął udział w uroczystości otwarcia Muzeum powiedział, że Marszałek Józef Piłsudski był jedną z najbardziej znaczących postaci dla polskiej historii XX wieku.

Najnowsze Szczecin Region Polska i świat Sport Kultura Biznes

radioszczecin.tv

Najnowsze podcasty