Radio SzczecinRadio Szczecin » Polska i świat

Fot. twitter.com/MON_GOV_PL
Fot. twitter.com/MON_GOV_PL
Fot. twitter.com/MON_GOV_PL
Fot. twitter.com/MON_GOV_PL
Fot. twitter.com/MON_GOV_PL
Fot. twitter.com/MON_GOV_PL
Fot. twitter.com/MON_GOV_PL
Fot. twitter.com/MON_GOV_PL
W Warszawie w Pałacu Prezydenckim minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak i amerykański Sekretarz Stanu Mike Pompeo podpisali umowę o współpracy wojskowej. Dokument podpisano w obecności prezydenta Andrzeja Dudy.
Na mocy umowy do Polski przyleci tysiąc amerykańskich żołnierzy. W Polsce będzie utworzone również wysunięte dowództwo V Korpusu Armii Lądowej Stanów Zjednoczonych. Łącznie z grupą 4,5 tysięcy żołnierzy przysłanych przez poprzedniego prezydenta Baracka Obamę, w Polsce będzie 5,5 tys. Amerykanów, którzy mają stacjonować na zasadzie rotacyjnej. Polska zobowiązała się, że pokryje koszty wysłania wojsk, a także wybuduje całą infrastrukturę. Baza w której stacjonować będą Amerykanie jak i sami żołnierze mają być wyłączeni spod polskiej jurysdykcji.

Prezydent Andrzej Duda powiedział, że współpraca polsko-amerykańska zwiększa znacząco bezpieczeństwo militarne, jak i gospodarcze Polski. Podpisane porozumienie o wzmocnieniu współpracy wojskowej między Polską a Stanami Zjednoczonymi ma pozytywnie wpłynąć także na poziom inwestycji w naszym kraju. Prezydent RP podkreślił, że współpraca polsko-amerykańska zapewnia także bezpieczeństwo naszego regionu.

- W tym ujęciu militarnym, z pewnością oznacza to już dzisiaj więcej bezpieczeństwa dla krajów bałtyckich, dla wszystkich naszych sąsiadów. Ale także i w ujęciu energetycznym w przyszłości, będzie to oznaczało więcej bezpieczeństwa również i w naszym regionie, także dla Ukrainy - mówił prezydent.

Podpisywana umowa ma swój początek w czerwcu ubiegłego roku. Wówczas to prezydenci Donald Trump i Andrzej Duda podpisali ogólny dokument o przysłaniu do Polski tysiąca amerykańskich żołnierzy. Po spotkaniu w Waszyngtonie rozpoczęły się negocjacje, które zakończyły się dwa tygodnie temu.
Prezydent RP podkreślił, że współpraca polsko-amerykańska zapewnia także bezpieczeństwo naszego regionu.

Najnowsze Szczecin Region Polska i świat Sport Kultura Biznes

radioszczecin.tv

Najnowsze podcasty