Radio SzczecinRadio Szczecin » Polska i świat

Fot. twitter.com/PremierRP
Fot. twitter.com/PremierRP
Mateusz Morawiecki spotkał się rano z prezydentem Gitanasem Nausedą oraz złożył kwiaty na wileńskim cmentarzu na Rossie. W Wilnie odbywają się międzyrządowe polsko-litewskie konsultacje.
Podczas spotkania premiera Mateusza Morawieckiego z litewskim prezydentem Gitanasem Nausedą omówione zostały stosunki polsko-litewskie oraz sytuacja na Białorusi i scenariusze jej rozwoju. Litewski przywódca zwrócił uwagę na dzisiejszą, symboliczną datę.

- Wyznacza ona początek agresji ZSRR na Polskę. Nigdy nie zapomnimy szkód wyrządzonych przez reżim radziecki państwom Europy Wschodniej. Naszą misją jest zapewnienie, aby historia II wojny światowej nie została sfałszowana - powiedział Nauseda.

Rozmowy dotyczyły również porządku obrad zbliżającego się szczyty Rady Europy oraz m.in. planów związanych ze zmianą klimatu i wdrażania pakietu mobilności.

Po spotkaniu w litewskim Pałacu Prezydenckim premier Morawiecki udał się na wileńską Rossę. Tam z premierem Sauliusem Skvernelisem złożył kwiaty przy pomniku polskich i litewskich bohaterów wojny polsko-bolszewickiej. Wieniec złożony został również przy mauzoleum marszałka Józefa Piłsudskiego. Później premier udał się do Pałacu Wielkich Książąt Litewskich, gdzie rozpoczęła się sesja plenarna pod przewodnictwem szefów rządów Polski i Litwy. Delegacje rządowe rozmawiają dziś w Wilnie między innymi na temat bezpieczeństwa, współpracy w regionie i relacji transatlantyckich. Podpisana zostanie także deklaracja o partnerstwie strategicznym i w sprawie Białorusi.

Premierowi Mateuszowi Morawieckiemu podczas konsultacji towarzyszą wicepremierzy Piotr Gliński, Jacek Sasin i Jadwiga Emilewicz a także ministrowie edukacji, infrastruktury, nauki, klimatu, obrony narodowej, spraw wewnętrznych i zdrowia. Po południu premier Mateusz Morawiecki weźmie udział w uroczystości z okazji pierwszej rocznicy działalności kanału TVP Wilno. Zostanie też podpisany list intencyjny w sprawie rozbudowy wileńskiego Domu Kultury Polskiej.

Najnowsze Szczecin Region Polska i świat Sport Kultura Biznes

radioszczecin.tv

Najnowsze podcasty