Radio SzczecinRadio Szczecin » Polska i świat

Fot. Robert Stachnik [Radio Szczecin]
Fot. Robert Stachnik [Radio Szczecin]
Jest projekt nowego rozporządzenia w sprawie zakazu lotów. Nowością jest wyłączenie spod zakazu wszystkich krajów strefy Schengen.
Oznacza to, że od przyszłego tygodnia linie lotnicze będą mogły wznowić regularne loty do Hiszpanii. Zakazami zostanie objętych 29 krajów. Rozporządzenie będzie obowiązywało w dniach 30 września - 13 października.

Jak poinformował wiceminister infrastruktury Marcin Horała, w nowym projekcie rozporządzenia zostały po raz pierwszy zniesione wszystkie zakazy lotów w strefie Schengen. Oznacza to, że od 30 września miałyby wrócić połączenia do Hiszpanii. Zakaz lotów do Francji został zdjęty wcześniej, po notyfikowaniu przez Francję obowiązkowych testów na COVID-19.

Wiceminister powiedział, że październik to na rynku lotniczym niski sezon, w którym co roku można zaobserwować znaczący spadek ruchu lotniczego. Dodał, że obecnie też widać, że przewoźnicy sami odwołują lub zawieszają część połączeń, spada również stopień obłożenia lotów, które się odbywają.

Tym samym zakładany efekt zakazów - ograniczenia skali podróży do krajów o wyższym stopniu zakażeniu - wynika z naturalnego trendu rynkowego. Ponadto, utrzymujemy wciąż bardzo wysoki reżim bezpieczeństwa epidemiologicznego na wszystkich lotniskach w Polsce. Możemy więc bezpiecznie kontynuować stopniowe znoszenie zakazów lotów - tłumaczy wiceminister infrastruktury Marcin Horała.

W rozporządzeniu nadal obowiązywać będzie zasada, że państwo znajdujące się na liście zakazów może być z niej zdjęte niezwłocznie po notyfikowaniu wprowadzenia obowiązku przedstawienia aktualnego negatywnego wyniku testu na COVID-19 przed wejściem na pokład samolotu.

Na nowej liście krajów, które mają być objęte zakazem, znajduje się więc 29 pozycji. Projekt zostanie poddany konsultacjom międzyresortowym oraz zaktualizowany po otrzymaniu najnowszych danych epidemicznych. Należy więc go traktować jako wstępną listę, która może jeszcze ulec nieznacznym zmianom.

Najnowsze Szczecin Region Polska i świat Sport Kultura Biznes

12345

radioszczecin.tv

Najnowsze podcasty