Radio SzczecinRadio Szczecin » Polska i świat

Fot. pixabay.com / Bao_5 (CC0 domena publiczna)
Fot. pixabay.com / Bao_5 (CC0 domena publiczna)
Koncern farmaceutyczny Pfizer zapowiedział, że jeszcze w piątek wystąpi do rządu Stanów Zjednoczonych o zgodę na dystrybucję szczepionki na koronawirusa. Jeśli zgoda zostanie wydana, to szczepienia na Covid-19 w USA będą mogły rozpocząć się w tym roku.
Koncern Pfizer, który współpracuje z niemiecka firmą BioNTech, przeprowadził testy szczepionki na próbie 44 tysięcy osób. Okazała się ona efektywna w 95 proc. w zapobieganiu Covid-19. Pfizer twierdzi również, że szczepionka jest bezpieczna i kwalifikuje się do powszechnego zastosowania. Wniosek o wydanie zgody w przyspieszonej procedurze trafi do Federalnej Agencji Leków USA, która oceni wiarygodność danych przedstawionych przez Pfizer.

Jeśli szczepionka uzyska autoryzację, to do końca grudnia Amerykanie otrzymają 30 milionów dawek, a w lutym i marcu kolejne 35 milionów. Rząd Stanów Zjednoczonych już kilka miesięcy temu zamówił 100 milionów dawek szczepionki, za co zobowiązał się zapłacić 2 miliardy dolarów. Aby szczepionka była skuteczna, konieczne będą dwie dawki podane w odstępie 3 tygodni. W pierwszej kolejności mają ją otrzymać pracownicy służby zdrowia, którzy zajmują się pacjentami chorymi na Covid-19 oraz osoby w podeszłym wieku. Szczepionka na koronawirusa Pfizer musi być przechowywana w temperaturze -70 stopni Celsjusza. Koncern zaprojektował do tego celu specjalną zamrażarkę.
Relacja Marka Wałkuskiego (IAR).

Najnowsze Szczecin Region Polska i świat Sport Kultura Biznes

radioszczecin.tv

Najnowsze podcasty