Radio SzczecinRadio Szczecin » Polska i świat

Fot. Maciej Papke [Radio Szczecin]
Fot. Maciej Papke [Radio Szczecin]
Dystans, dezynfekcja, maseczki - to podstawowe metody zapobiegania zakażeniu koronawirusem.
Profesor Anna Boroń-Kaczmarska - specjalista chorób zakaźnych i zdrowia publicznego Krakowskiej Akademii im. Andrzeja Frycza Modrzewskiego - przyznaje, że ludzie mogą być już zmęczeni przestrzeganiem tych rygorów, bo trwa to bardzo długo.

Jak powiedziała, na razie nie ma innych metod na pokonanie koronawirusa niż bariery mechaniczne. Tymi barierami są maseczki zakładane odpowiednio, czyli na nos i usta. Profesor podkreśliła, że maseczki muszą być czyste.

"Są osoby, które korzystają z maseczek wielokrotnego użytku, ale te maseczki powinny być regularnie prane, bo jeżeli maseczka jest brudna, to grozi to infekcją, nawet jeżeli nie koronawirusem, to innym drobnoustrojem" - wyjaśniła. Ważne jest też mycie rąk i zachowanie dystansu podczas rozmowy.

Profesor Anna Boroń-Kaczmarska stwierdziła, że dużą szansą na zmianę sytuacji epidemicznej są szczepienia. Zastrzegła jednak, że byłaby bardzo ostrożna, żeby twierdzić, że szczepionka będzie osiągalna jeszcze w końcu tego roku.

"Ponieważ jeszcze wszystkie procedury weryfikujące uzyskane dobre wyniki badań nie zostały zakończone" - argumentowała.

Komisja Europejska zatwierdziła umowę z firmami farmaceutycznymi Pfizer i BioNTech, przewidującą zakup do 300 milionów dawek szczepionki przeciwko koronawirusowi. Według szacunków firm jeszcze w tym roku na rynek trafić może 50 milionów dawek preparatu, zaś w przyszłym 1,3 miliarda.
Jak powiedziała, na razie nie ma innych metod na pokonanie koronawirusa niż bariery mechaniczne.
Profesor Anna Boroń-Kaczmarska stwierdziła, że dużą szansą na zmianę sytuacji epidemicznej są szczepienia.

Najnowsze Szczecin Region Polska i świat Sport Kultura Biznes

12345

radioszczecin.tv

Najnowsze podcasty