Radio SzczecinRadio Szczecin » Polska i świat
Reklama
Zobacz
Reklama
Zobacz
Autopromocja
Zobacz

Wilno, stolica Litwy. Fot. pixabay.com / 3dman_eu (CC0 domena publiczna)
Wilno, stolica Litwy. Fot. pixabay.com / 3dman_eu (CC0 domena publiczna)
Ostatnie lata to coraz lepsze relacje Polski i Litwy - mówił, w "Magazynie Międzynarodowym", Artur Ludkowski - ekonomista, były wicemer Wilna, dyrektor Domu Kultury Polskiej w Wilnie i doradca premier Litwy ds. mniejszości narodowych.
- I tutaj nawet jest czasami mówione, że ostatnio relacje polsko-litewskie są tak dobre, że nawet są lepsze niż za czasów świętej pamięci prezydenta Lecha Kaczyńskiego. A te stosunki były bardzo dobre, między prezydentami. Przez ostatnie trzy lata zostały faktycznie poprawione, po takim okresie dziwnego nieporozumienia między dwoma państwami - tłumaczył Ludkowski.

Miejmy nadzieję, że w tym roku też przełożą się na częściowe rozwiązanie problemu mniejszości narodowych na Litwie.

- Są rozważane możliwości przekazania do przyjęcia dwóch ustaw, ważnych w Ministerstwie Polskim. Chodzi o ustawę o mniejszościach narodowych, która wygasła w 2011 roku, 10 lat jej już nie mamy. Druga ma dotyczyć pisowni nazwisk w alfabecie łacińskim - dodał Ludkowski.

Dodajmy, że tamtejszym resortem sprawiedliwości kieruje Polka, 32-letnia Ewelina Dobrowolska.
- Przez ostatnie trzy lata zostały faktycznie zrobione, po takim okresie dziwnego nieporozumienia między dwoma państwami - tłumaczył Ludkowski.
- Druga ma dotyczyć pisowni nazwisk w alfabecie łacińskim - dodał Ludkowski.

Najnowsze Szczecin Region Polska i świat Sport Kultura Biznes

Reklama
Zobacz
Autopromocja
Zobacz

radioszczecin.tv

Najnowsze podcasty