Radio SzczecinRadio Szczecin » Polska i świat

Fot. © Nord Stream 2 / Axel Schmidt
Fot. © Nord Stream 2 / Axel Schmidt
Ostrej krytyce został poddany projekt Nord Stream 2 na komisji do spraw przemysłu i energii Parlamentu Europejskiego. Europosłowie apelowali o jego zatrzymanie.
Słowa krytyki usłyszała też przedstawicielka Komisji Europejskiej, która mówiła, że to inwestycja powstaje zgodnie z dwustronnym porozumieniem i Bruksela nie może jej zatrzymać. W posiedzeniu wzięła udział dyrektor generalna do spraw energii Komisji Europejskiej Ditte Juul Jorgensen.

Nord Stream połączył Rosję z Niemcami 10 lat temu. Rura została poprowadzona po dnie Morza Bałtyckiego. Teraz finalizowane są prace nad drugą nitką Gazociągu Północnego, a jej przeciwnicy robią wszystko, by nie powstała. Wiele razy kierowane były apele do niemieckich władz, ale te mówią, że to projekt gospodarczy.

- To hipokryzja - komentowała we wtorek na komisji była premier Beata Szydło podkreślając, że Nord Stream 2 to jest projekt polityczny, który uderza w solidarność europejską.

- Zwiększy on gospodarczy i polityczny wpływ Rosji na region. Uderza nie tylko w solidarność, ale również zagraża bezpieczeństwu dostaw gazu. Ponadto zapewnia Rosji dodatkowe dochody, osłabiając efekt unijnych sankcji. Nie miejmy złudzeń, nie możemy być naiwni - podkreśliła europosłanka Beata Szydło i zaapelowała o zatrzymanie szkodliwej inwestycji.

Z tym samym apelem zwrócił się były premier Jerzy Buzek.

- Nord Stream 2 to pułapka, jest wymierzony w bezpieczeństwo energetyczne Unii i jej solidarność i musi być zatrzymany. Jeśli kiedykolwiek miałby powstać, to wyłącznie w pełnej zgodzie ze znowelizowaną dyrektywą gazową. Jako jej sprawozdawca zapewniam - niech nikt nie liczy na naszą naiwność. W Parlamencie Europejskim nie ma i nie będzie zgody na obchodzenie tego prawa - powiedział Jerzy Buzek.

Część europosłów wytykała Komisji bierność w tej sprawie. Natomiast jej przedstawicielka zapewniała, że jeśli projekt zostanie sfinalizowany, to będzie pilnowała, czy działa zgodnie z unijnym prawem.

Najnowsze Szczecin Region Polska i świat Sport Kultura Biznes

Archiwum informacji

poniedziałek01wtorek02środa03czwartek04piątek05sobota06niedziela07poniedziałek08wtorek09środa10czwartek11piątek12sobota13niedziela14poniedziałek15wtorek16środa17czwartek18piątek19sobota20niedziela21poniedziałek22wtorek23środa24czwartek25piątek26sobota27niedziela28poniedziałek29wtorek30środa31czwartek01piątek02sobota03niedziela04

radioszczecin.tv

Najnowsze podcasty