Radio SzczecinRadio Szczecin » Polska i świat

Fot. © Nord Stream 2 / Axel Schmidt
Fot. © Nord Stream 2 / Axel Schmidt
Jeden z wiodących koncernów na światowym rynku energetycznym Wintershall nie będzie już współfinansował budowy niemiecko-rosyjskiego gazociągu Nord Stream 2. Z projektu wycofała się także hamburska firma Robert Krebs GmbH produkująca specjalistyczny sprzęt do układania rur na dnie morza.
Przedstawiciele tych firm nie ukrywają, że rezygnują z uczestnictwa przy budowie kontrowersyjnego gazociągu ze względu na obawy konsekwencji wynikających z gróźb amerykańskich sankcji. To właśnie hamburski koncern Robert Krebs GmbH przebudował i wyposażył rosyjskie statki, aby mogły układać rury gazociągu na dnie Bałtyku. Niemiecki koncern energetyczny Wintershall także poinformował, że nie planuje dalszego finansowania niemiecko-rosyjskiego projektu. Koncern w najnowszych planach biznesowych nie umieścił takich wydatków.

Eksperci twierdzą, że dopóki amerykański rząd nie opublikuje listy firm objętych sankcjami, gazociąg będzie budowany.

Rząd federalny od początku popiera budowę Nord Stream 2 i ciągle powtarza, że "zdecydowanie odrzuca amerykańskie groźby eksterytorialnych sankcji w związku z budową gazociągu". Być może naciski Niemców na administrację USA przynoszą efekt, bowiem niemieckie media twierdzą, że Joe Biden może złagodzić swoje stanowisko.
Relacja Waldemara Maszewskiego.

Najnowsze Szczecin Region Polska i świat Sport Kultura Biznes

radioszczecin.tv

Najnowsze podcasty