Radio SzczecinRadio Szczecin » Polska i świat

Fot. twitter.com/MFIPR_GOV_PL
Fot. twitter.com/MFIPR_GOV_PL
Wśród priorytetów czyste powietrze, cyfryzacja i ochrona zdrowia. Premier przedstawił szczegóły Krajowego Programu Odbudowy.
To wsparcie unijne w wysokości ponad 250 mld złotych, które ma pomoc w ożywieniu gospodarki po pandemii koronawirusa. Rozpoczęły się już konsultacje społeczne w sprawie tego, gdzie dokładnie trafią te środki. Już teraz wiadomo, że ważnym celem będzie zielona transformacja gospodarki.

Premier Mateusz Morawiecki przedstawił pięć filarów Krajowego Planu Odbudowy. Jak powiedział podczas piątkowej konferencji prasowej szef rządu, "zwycięzcami będą ci, którzy lepiej potrafią się odnaleźć w świecie po COVID-19, lepiej zadbać o swój stan finansów publicznych i o ich stabilność, a jednocześnie wyasygnować duże kwoty na inwestycje".

Plan opiera się o wykorzystanie funduszy unijnych, które trafią do naszego kraju w ramach obowiązującego budżetu Wspólnoty. Do 2026 roku Polska otrzyma niemal 24 miliardy euro w postaci bezzwrotnych dotacji oraz ponad 34 miliardy euro w formie ewentualnych pożyczek.

Pierwszym filarem Krajowego Planu Odbudowy jest podniesienie produktywności i wydajności oraz odbudowa konkurencyjności polskiej gospodarki po kryzysie. Mateusz Morawiecki podkreślił, że rząd chce, "żeby Polacy więcej zarabiali, żeby ich praca była jak najbardziej produktywna i żeby dzięki temu więcej inwestowali w polską gospodarkę".

Drugim filarem KPO jest cyfryzacja gospodarki. Zdaniem premiera również mechanizacja, automatyzacja i digitalizacja mogą "prowadzić w kierunku uodpornienia gospodarki na takie wstrząsy jak pandemia".

Trzeci filar Planu to inwestycję w ochronę zdrowia. Premier podkreślił, że służba zdrowia musi być gotowa nie tylko na walkę z COVID-19, lecz także na wyzwania po pokonaniu pandemii. Rząd chce osiągnąć jak największą dostępność usług zdrowotnych. Na ten cel - z samego tylko Krajowego Planu Odbudowy - przekazane zostanie 20 miliardów złotych.

Czwarty filar przedstawiony przez premiera Mateusza Morawieckiego to rozwój mobilności, wsparcie ochrony klimatu, niskoemisyjnego transportu, kolei i inwestycji rozwojowych. Na ten cel przekazanych zostanie około 25 miliardów złotych.

Ostatnim filarem Krajowego Planu Odbudowy są inwestycje w transformację energetyczną na kwotę ponad 250 miliardów złotych. "Te inwestycje w zieloną gospodarkę pomogą nam również w budowie polskiej konkurencyjności" - mówił premier Mateusz Morawiecki.

Szef rządu podkreślił podczas konferencji prasowej, że Krajowy Plan Odbudowy to "przedsionek do Polskiego Nowego Ładu". W jego ramach przebudowane mają zostać finanse publiczne i system podatkowy. Pojawią się również inwestycje w edukację. Wsparcie Krajowego Programu Odbudowy wykorzystanie zostanie również przy inwestycjach, takich jak Centralny Port Komunikacyjny czy przekop Mierzei Wiślanej. Środki mają trafiać do wszystkich gmin i powiatów.

Projekt Krajowego Planu Odbudowy został przekazany do konsultacji społecznych. Zakończą się one 2 kwietnia, a w ich ramach odbędą się trzy debaty nad obszarami wsparcia - 2, 4, i 9 marca. Harmonogram i formularze do zapisów na konsultacje można znaleźć na rządowej stronie Krajowego Planu Odbudowy. Debaty będą transmitowane również na kanale YouTube Ministerstwa Funduszy i Polityki Regionalnej.

Podczas konferencji inaugurującej konsultacje premier Mateusz Morawiecki podkreślił, że KPO to istotny filar programu gospodarczego jego rządu, którego szczegóły zostaną niedługo przedstawione.
Relacja Karola Surówki (IAR).

Najnowsze Szczecin Region Polska i świat Sport Kultura Biznes

radioszczecin.tv

Najnowsze podcasty