Radio SzczecinRadio Szczecin » Polska i świat

Praga. Fot. www.pixabay.com/photo-2806878 (domena publiczna)
Praga. Fot. www.pixabay.com/photo-2806878 (domena publiczna)
Premier Czech zapowiedział obowiązkowe testy na koronawirusa w firmach. W poniedziałek tym tematem ma zająć się rząd.
Andrej Babisz zmienił też zdanie w sprawie rosyjskiej szczepionki, którą chce stosować jeszcze zanim preparat zostanie zatwierdzony przez Europejską Agencję Leków.

Andrej Babisz w wywiadzie dla telewizji CNN Prima News powiedział, że od przyszłego piątku testy na koronawirusa mają być obowiązkowe w firmach zatrudniających powyżej 250 osób. Czeski premier zagroził, że na przedsiębiorstwa niespełniające zasad związanych testowaniem będzie nakładana grzywna w wysokości do pół miliona koron, czyli ponad 86 tysięcy złotych.

Od poniedziałku czeskie firmy, a także osoby samozatrudnione, będą mogły ubiegać się o refundację dobrowolnie przeprowadzanych testów. Państwo opłaci miesięcznie cztery testy na osobę.

Premier Andrej Babisz zapowiedział w niedzielę także, że Czechy mogą rozpocząć podawanie rosyjskiej szczepionki Sputnik, jeśli zatwierdzi ją Państwowy Instytut Kontroli Leków. Szef czeskiego rządu po raz kolejny zmienił tym samym zdanie. Wcześniej utrzymywał, że Czechy nie będą szczepić Sputnikiem, dopóki preparat nie zostanie zarejestrowany przez Europejską Agencję Leków. List w sprawie dostaw szczepionki wystosował do prezydenta Rosji Władimira Putina prezydent Czech Milosz Zeman.
Relacja Wojciecha Stobby (IAR).

Najnowsze Szczecin Region Polska i świat Sport Kultura Biznes

radioszczecin.tv

Najnowsze podcasty