Radio SzczecinRadio Szczecin » Polska i świat

Fot. Robert Stachnik [Radio Szczecin/Archiwum]
Fot. Robert Stachnik [Radio Szczecin/Archiwum]
Komisja Europejska podpisała umowę z firmą Moderna na dostawy dodatkowych 300 milionów dawek szczepionek przeciw koronawirusowi.
Pierwszy kontrakt z koncernem przewidywał dostawy 160 milionów dawek. Obecnie na unijny rynek szczepionki dostarczają oprócz Moderny także BioNTech i Pfizer oraz AstraZeneca.

Z informacji Komisji wynika, że 150 milionów dodatkowych dawek Moderny ma być dostarczonych do Unii Europejskiej w tym roku, a druga połowa w przyszłym.

- To kolejny krok na drodze do osiągnięcia celu jakim jest zapewnienie Europejczykom szybkiego dostępu do bezpiecznych i skutecznych szczepień w ciągu roku - skomentowała komisarz do spraw zdrowia, Stella Kyriakides.

W sumie Komisja zakontraktowała 2 miliardy 600 milionów dawek.

- Dysponując takim zestawem będziemy w stanie dostarczyć szczepionki nie tylko naszym obywatelom, ale także naszym sąsiadom i partnerom - dodała przewodnicząca Komisji Ursula von der Leyen.

Nowa umowa z firmą Moderna przewiduje również możliwość przekazywania szczepionek w formie darów krajom o niższych dochodach lub przekierowania ich poza Unię, do innych europejskich krajów.

Polska jest w grupie krajów, które zabiegały, by część szczepionek zamówionych przez Unię, została dostarczona do krajów Partnerstwa Wschodniego.
Relacja Beaty Płomeckiej (IAR)

Najnowsze Szczecin Region Polska i świat Sport Kultura Biznes

12345

radioszczecin.tv

Najnowsze podcasty