Radio SzczecinRadio Szczecin » Polska i świat

źródło: prezydent.pl
źródło: prezydent.pl
Prezydent Andrzej Duda powiedział, że 2 maja to dzień symboliczny - szczególnej łączności Polaków na całym świecie. W Pałacu Prezydenckim odbyła się uroczystość z okazji Dnia Polonii i Polaków za Granicą oraz Dnia Flagi Rzeczypospolitej Polskiej.
Andrzej Duda mówił, że ta łączność to z jednej strony tęsknota, z drugiej pamięć, ale też pewnego rodzaju wspólnota. Dodał, że w dzisiejszych czasach poprzez obecność Polski w Unii Europejskiej i otwartość granic, każdy, kto chce, może przyjechać do kraju i cieszyć się ojczyzną. Zaznaczył, że są jednak i tacy, którzy tak łatwo do Polski przyjechać nie mogą. Tacy, którzy znaleźli się poza granicami kraju nie ze swojej winy.

Prezydent wręczył akty nadania obywatelstwa rodzeństwu Jacyniaków. Pierwsza Dama Agata Kornhauser-Duda powiedziała, że do tej pory byli posiadaczami Karty Polaka, od dziś są obywatelami Rzeczypospolitej. "Witajcie w domu", podkreślała.

Podczas uroczystości prezydent wręczył także flagi organizacjom pozarządowym, które działają na rzecz rozwoju współpracy z Polonią i Polakami za granicą.
Relacja Sylwii Białek [IAR]

Najnowsze Szczecin Region Polska i świat Sport Kultura Biznes

radioszczecin.tv

Najnowsze podcasty