Radio SzczecinRadio Szczecin » Polska i świat

Nowy Jork. Fot. Jan Pachlowski [Radio Szczecin/Archiwum]
Nowy Jork. Fot. Jan Pachlowski [Radio Szczecin/Archiwum]
Władze stanów New York i New Jersey zapowiedziały zniesienie pandemicznych limitów dotyczących zgromadzeń w biurach, sklepach, restauracjach i wszystkich miejscach usług, które obowiązywały od ponad roku. Zniesienie obostrzeń wejdzie w życie 19 maja.
Decyzje wskazują na istotny krok w procesie powracania do normalnego trybu gospodarki i życia społecznego w USA po pandemii koronawirusa. Metropolia Nowego Jorku była epicentrum pandemii i najbardziej poszkodowanym regionem, gdzie panował najostrzejszy rygor obostrzeń.

Jednocześnie miasto Nowy Jork ogłosiło powrót do całodobowego serwisu sieci metra z dniem 17 maja. Nowojorskie metro Subway jest powszechnym masowym i newralgicznym środkiem komunikacji w mieście i nigdy wcześniej przed pandemią nie było zamykane w godzinach nocnych. Nadal jednak zostaje utrzymany wymóg noszenia masek i zachowywania odległości.

Gubernator stanu Floryda, Ron DeSantis, zniósł w poniedziałek wszystkie wcześniejsze nakazy związane z pandemią. Południowe stany w USA, jak m.in. Texas i Mississippi, zniosły większość pandemicznych obostrzeń wraz z wymogiem masek już na początku marca w odpowiedzi na presję społeczną ku otwieraniu gospodarki.

Utrzymywanie obostrzeń staje się publicznie i politycznie trudne przy sukcesywnie spadającej liczbie nowych przypadków zakażeń, zwłaszcza przy znacznym spadku względem zeszłego miesiąca, i stosunkowo szybkim tempie szczepień.

Ponad 40 procent społeczeństwa USA otrzymało już szczepienia; szczepionki są też powszechnie i łatwo dostępne.
Relacja Macieja Rusińskiego (IAR)

Najnowsze Szczecin Region Polska i świat Sport Kultura Biznes

radioszczecin.tv

Najnowsze podcasty