Radio SzczecinRadio Szczecin » Polska i świat

W Niemczech osoby w pełni zaszczepione będą się mogły w przyszłości cieszyć względnymi swobodami. Fot. Maciej Papke [Radio Szczecin]
W Niemczech osoby w pełni zaszczepione będą się mogły w przyszłości cieszyć względnymi swobodami. Fot. Maciej Papke [Radio Szczecin]
W Niemczech osoby w pełni zaszczepione będą się mogły w przyszłości cieszyć względnymi swobodami. Złagodzone przepisy przeszły w piątek ostatni etap ratyfikacji i w ten weekend wejdą w życie.
Wcześniej minister sprawiedliwości Christine Lambrecht tłumaczyła, że przyspieszony proces legislacyjny był uzasadniony zaobserwowanym ostatnio spadkiem liczby zakażeń.

Rozporządzenie zostało w czwartek przegłosowane w Bundestagu, w piąte kz kolei zatwierdzone przez drugą izbę parlamentu. Po ogłoszeniu zmian w Federalnym Dzienniku Ustaw osoby w pełni zaszczepione nie będą już podlegać rozmaitym obostrzeniom. W zakładach fryzjerskich i salonach kosmetycznych nie muszą się na przykład legitymować ujemnym testem na koronawirusa.

Nawet tam, gdzie lokalny wskaźnik zachorowalności nie pozwala na odblokowanie tak zwanego "hamulca bezpieczeństwa", obywatele z certyfikatem zaszczepienia odzyskają swoje podstawowe prawa. Nie będzie ich obowiązywała godzina policyjna, ani zasada ograniczenia kontaktów społecznych.

W większości przypadków grupa ta zostanie także zwolniona z obowiązku odbycia kwarantanny. W mocy pozostaną natomiast dotychczasowe zasady noszenia maseczek i zachowania dystansu.
Relacja Wojciecha Osińskiego (IAR)

Najnowsze Szczecin Region Polska i świat Sport Kultura Biznes

12345

radioszczecin.tv

Najnowsze podcasty