Radio SzczecinRadio Szczecin » Polska i świat

Fot. Piotr Kołodziejski [Radio Szczecin]
Fot. Piotr Kołodziejski [Radio Szczecin]
W czwartek drugi dzień posiedzenia Senatu. Izba ma między innymi zatwierdzić wybór posła Prawa i Sprawiedliwości prawnika i konstytucjonalisty Bartłomieja Wróblewskiego na stanowisko Rzecznika Praw Obywatelskich.
Sejm wybrał go większością głosów 15 kwietnia. Zgodnie z konstytucją, Rzecznika Praw
Obywatelskich powołuje Sejm za zgodą Senatu. Punkt ten zostanie rozpatrzony o godzinie 17.00.

Wcześniej senatorowie będą pracować nad nowelizacją Kodeksu Karnego. Dostosowuje ona polskie przepisy do dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady z 2017 roku w sprawie zwalczania terroryzmu.

Odbędzie się też trzecie czytanie kilku projektów ustaw senackich. To między innymi projekt ustawy o zrekompensowaniu gminom dochodów utraconych w 2018 roku w związku ze zmianą opodatkowania budowli wchodzących w skład elektrowni wiatrowych. Określa on zasady, tryb i terminy obliczenia i wypłaty stosownej rekompensaty, która byłaby wypłacona z budżetu państwa na rachunek gminy.

Izba będzie kontynuować pace nad senackim projektem nowelizacji ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych. Zakłada on, że dostęp do bezpłatnych leków przysługiwać ma kobietom nie tylko w czasie ciąży i do 15 dni po planowanej dacie porodu, jak było do tej pory, ale również w czasie połogu, ale nie dłużej niż osiem tygodni po planowanej dacie porodu.
Relacja Małgorzaty Naukowicz (IAR).

Najnowsze Szczecin Region Polska i świat Sport Kultura Biznes

12345

radioszczecin.tv

Najnowsze podcasty