Radio SzczecinRadio Szczecin » Polska i świat

Fot. www.pixabay.com/photo-2069206 (domena publiczna)
Fot. www.pixabay.com/photo-2069206 (domena publiczna)
Ministrowie finansów państw G7 porozumieli się w sprawie opodatkowania światowych gigantów cyfrowych. "Osiągnęliśmy historyczny przełom" - oświadczył wicekanclerz Niemiec Olaf Scholz.
Zawarte w Londynie porozumienie ma się przyczynić do likwidacji transgranicznych luk podatkowych, wykorzystywanych przez niektóre z największych światowych koncernów. - To jest punkt zwrotny w naszych zmaganiach z niesprawiedliwościami i niedopatrzeniami podatkowymi - oznajmił niemiecki minister finansów Olaf Scholz.

Grupa najbogatszych siedmiu państw dała więc zielone światło dla minimalnego podatku od cyfrowych gigantów w wysokości co najmniej 15 procent. Nowymi regulacjami zostaną objęte większe korporacje, które księgują ogromne zyski w krajach, gdzie odprowadzają niskie podatki lub nie płacą ich wcale.

Propozycjom Brukseli i Berlina sprzeciwiały się dotąd między innymi Stany Zjednoczone, obarczane główną odpowiedzialnością za zaistniałe dysproporcje w opodatkowaniu usług cyfrowych. Odblokowanie negocjacji umożliwiła ostatnio sekretarz skarbu USA Janet Yellen, proponując minimalną stawkę 15 procent.

Kompromis w sprawie globalnego podatku cyfrowego będzie przedmiotem dalszych dyskusji na lipcowym spotkaniu ministrów finansów i szefów banków emisyjnych państw G20 w Wenecji.
Relacja Wojciecha Osińskiego (IAR).

Najnowsze Szczecin Region Polska i świat Sport Kultura Biznes

radioszczecin.tv

Najnowsze podcasty