Radio SzczecinRadio Szczecin » Polska i świat

Jarosław Kaczyński. Fot. Łukasz Szełemej [Radio Szczecin/Archiwum]
Jarosław Kaczyński. Fot. Łukasz Szełemej [Radio Szczecin/Archiwum]
Jarosław Kaczyński stwierdził, że Polska przez najbliższe siedem lat będzie dysponowała ponad bilionem złotych. To 770 miliardów złotych z Unii Europejskiej i dodatkowo środki własne.
Zaznaczył, że jeśli środki unijne zostaną dobrze wykorzystane, to Polska już za dekadę może być na poziomie, który uczyni nas w Unii Europejskiej płatnikiem. "To zapewni nam nowy status, a także bardzo podniesie poziom życia Polaków i siłę państwa" - tłumaczył prezes PiS.

Jarosław Kaczyński ocenił, że możliwości Polski są ogromne. Zauważył, że wartość eksportu produktów żywnościowych z Polski obecnie wynosi 34 miliardy euro. Dodatkowo Polska jest trzecim co do wielkości partnerem Niemiec w handlu zagranicznym, ważniejszym niż Chiny.

Prezes PiS zadeklarował, że reforma podatkowa będąca elementem Polskiego Ładu przyczyni się do pozytywnej zmiany w Polsce. Jarosław Kaczyński podkreślił, że celem zmian jest odejście od obecnego systemu podatkowego na rzecz sprawiedliwszych rozwiązań. Według szacunków 18 milionów obywateli skorzysta z obniżki podatków. Prezes PiS wspomniał o zapowiedzi podwyższenia kwoty wolnej od podatku do 30 tysięcy złotych.

Jarosław Kaczyński zauważył też, że - zgodnie z założeniami Polskiego Ładu - w 2023 roku na służbę zdrowia przekazywane będzie 6 procent PKB. W ramach reformy opieki zdrowotnej pojawią się między innymi bezpłatne badania dla osób po 40. roku życia i powstaną narodowe sieci: onkologiczna i kardiologiczna.

Prezes PiS zapowiadał, że na Polskim Ładzie skorzystają także mieszkańcy wsi i mniejszych miejscowości. Wielką pomoc finansową mają otrzymać samorządy. "Algorytm tej pomocy będzie taki, żeby jak najwięcej inwestować w drogi, w kanalizację, w gazyfikację" - wyliczył Jarosław Kaczyński. Rozwijana ma być cyfryzacja w regionach. Każda chętna gmina będzie mogła otrzymać środki na zakup sprzętu. "W każdej gminie otwarte zostanie elektroniczne okienko, w którym będzie można dopełnić wielu formalności związanych z pracą na roli" - mówił prezes PiS. Zapowiedział on również kontynuację wsparcia finansowego dla rolników poszkodowanych w wyniku suszy. Dodał, że państwo zainwestuje także w zbiorniki retencyjne i cieki wodne na terenach wiejskich.

Polski Ład dotyczy dziesięciu obszarów: plan na zdrowie, uczciwa praca-godna płaca, dekada rozwoju, rodzina i dom w centrum życia, Polska - nasza ziemia, przyjazna szkoła i kultura na nowy wiek, dobry klimat dla firm, czysta energia-czyste powietrze, CyberPoland 2025 i Złota jesień życia.

W ramach cyklu spotkań promujących Polski Ład grupa około czterdziestu najbardziej rozpoznawalnych polityków Prawa i Sprawiedliwości ma w ciągu kilkunastu tygodni odwiedzić wszystkie powiaty.

Najnowsze Szczecin Region Polska i świat Sport Kultura Biznes

12345
12345

radioszczecin.tv

Najnowsze podcasty