Radio SzczecinRadio Szczecin » Polska i świat
Autopromocja
Zobacz
Reklama
Zobacz

Fot. twitter.com/KancelariaSejmu
Fot. twitter.com/KancelariaSejmu
Sejm powołał prawnika z Uniwersytetu Warszawskiego, doktora habilitowanego Marcina Wiącka na Rzecznika Praw Obywatelskich.
Za przyjęciem jego kandydatury głosowało 380 posłów, przeciw opowiedziało się 3, a 43 wstrzymało od głosu.

Wiącek mówił dziennikarzom, że na stanowisku Rzecznika Praw Obywatelskich będzie chciał walczyć o godność człowieka.

- Credo Rzecznika Praw Obywatelskich powinien być artykuł 30. konstytucji - zasada ochrony godności człowieka, każdego człowieka przed wykluczeniem - mówił Wiącek. Podkreślił, że każdy człowiek ma prawo do godnego życia i ma prawo do tego, żeby realizować swoje marzenia. Zapewnił, że jako Rzecznik Praw Obywatelskich "każdego człowieka, który się zwróci o pomoc, otoczy opieką". Dodał, że szczególnej opieki Rzecznika wymagają osoby wykluczone z powodów od nich niezależnych: osoby z niepełnosprawnościami, dotknięte kryzysem bezdomności, ubogie. "Każdy, kto czuje się źle, czuje się gorzej jako niepełnoprawny członek społeczeństwa, ma prawo do tego, żeby zapukać do drzwi biura Rzecznika Praw Obywatelskich, a ja jako rzecznik - jeśli Senat zechce wyrazić zgodę na moją kandydaturę - ja każdego takiego człowieka będę reprezentował wobec państwa" - mówił Marcin Wiącek.

Prawnik dodał, że teraz najważniejszym dla niego zadaniem jest przygotowanie do spotkania z senatorami, ponieważ, aby mógł pełnić urząd, Senat musi potwierdzić wybór Sejmu. Podkreślił, że jest otwarty na wszelkie dyskusje i rozmowy z kołami i klubami senackimi.

Marcin Wiącek był jedynym kandydatem na Rzecznika Praw Obywatelskich. Wcześniej już raz ubiegał się o ten urząd jako kandydat opozycji oraz posłów Porozumienia Jarosława Gowina. W głosowaniu na posiedzeniu Sejmu 15 czerwca przegrał z kandydatką PiS, senator niezależną Lidią Staroń.

Teraz kandydaturę Marcina Wiącka rozpatrzy Senat. Jeśli izba wyższa ją zaakceptuje, będzie on mógł objąć urząd RPO.

Zgodnie z konstytucją, Rzecznika Praw Obywatelskich powołuje Sejm za zgodą Senatu. Wybór jest konieczny, bo we wrześniu upłynęła kadencja dotychczasowego Rzecznika Adama Bodnara. Zgodnie z ustawą o RPO, mimo upływu kadencji, Rzecznik nadal pełni swój urząd do czasu powołania przez parlament następcy. 15 kwietnia Trybunał Konstytucyjny orzekł, że przepis ustawy, który na to zezwala, jest niekonstytucyjny. Straci on moc w połowie lipca.
Wiącek mówił dziennikarzom, że na stanowisku Rzecznika Praw Obywatelskich będzie chciał walczyć o godność człowieka.

Najnowsze Szczecin Region Polska i świat Sport Kultura Biznes

Autopromocja
Zobacz

radioszczecin.tv

Najnowsze podcasty