Radio SzczecinRadio Szczecin » Polska i świat

Fot. pixabay.com / marekssteins (CC0 domena publiczna)
Fot. pixabay.com / marekssteins (CC0 domena publiczna)
Szefowie dyplomacji i ministrowie obrony narodowej Polski, Litwy, Łotwy i Estonii spotkają się w poniedziałek na Łotwie. W Rydze omówią między innymi sytuację bezpieczeństwa w regionie.
W Rydze z wizytą będą przebywać minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak oraz szef polskiego MSZ Zbigniew Rau. Ze swoimi odpowiednikami z krajów bałtyckich omówią przede wszystkim sprawy związane z bezpieczeństwem i współpracą w kontekście trwających, rosyjsko-białoruskich ćwiczeń Zapad-2021. Poruszone zostaną też kwestie zagrożenia hybrydowego ze strony Białorusi. Będzie też mowa o koordynacji działań na forum NATO i Unii Europejskiej. W planach jest też wizyta ministrów obrony w bazie wojskowej Adażi. Stacjonuje tam Polski Kontyngent Wojskowy, który realizuje zadania w ramach Wielonarodowej Batalionowej Grupy Bojowej, dowodzonej przez Kanadyjczyków. Na Łotwie znajduje się w sumie około polskich 200 żołnierzy i pracowników.

Szefowie resortów obrony wezmą udział w obserwacji ćwiczenia taktycznego "Silver Arrow". Rozpoczęło się ono na Łotwie na początku tego miesiąca i ma na celu przygotowanie sił wzmocnionej Wysuniętej Obecności eFP do wspólnego prowadzenia działań obronnych.
Relacja Kamila Zalewskiego (IAR).

Najnowsze Szczecin Region Polska i świat Sport Kultura Biznes

radioszczecin.tv

Najnowsze podcasty