Radio SzczecinRadio Szczecin » Polska i świat

źródło: pixabay.com/pl/3036184/domena publiczna
źródło: pixabay.com/pl/3036184/domena publiczna
W Belgii maski w sklepach i restauracjach, czy kawiarniach nie będą obowiązkowe od października - tak zdecydowali premierzy i ministrowie rządów - federalnego i regionalnych.
To ogólne zalecenie, ale Flandria, Walonia i Bruksela mogą, jeśli zechcą, przyjąć ostrzejsze podejście. Region stołeczny już poinformował, że utrzyma obowiązek noszenia masek.

Premier Belgii rozpoczął konferencję prasową po naradzie od poinformowania, że 84 procent dorosłych mieszkańców jest już w pełni zaszczepionych.

- Gdyby nie było tak dobrego zaszczepienia, nie moglibyśmy podjąć tych decyzji. Wysoki odsetek zaszczepionych pozwolił nam zrobić kolejny krok - powiedział Alexander De Croo. Jednak sytuacja różni się w zależności od regionów. Najgorzej jest w Brukseli, gdzie tylko nieco połowa jest w pełni zaszczepiona. Dlatego władze stolicy nie będą rezygnować z masek. Na pewno zniesie je Flandria, choć nadal będą one konieczne w transporcie publicznym, na lotniskach, w szpitalach czy w zakładach fryzjerskich i salonach kosmetycznych. Dotyczy to także imprez masowych, chyba że będzie wymagany belgijski karnet covidowy, odpowiednik unijnego certyfikatu, zaświadczający o szczepieniu, teście, czy przebytym zakażeniu.

Podczas dzisiejszej narady władze federalne i regionalne podtrzymały również plan otwarcia dyskotek i klubów nocnych od przyszłego miesiąca, ale wejście do nich będzie możliwe tylko z certyfikatem covidowym.
Relacja Beaty Płomeckiej (IAR).

Najnowsze Szczecin Region Polska i świat Sport Kultura Biznes

radioszczecin.tv

Najnowsze podcasty