Radio SzczecinRadio Szczecin » Polska i świat

Fot. pixabay.com / chriscopley (CC0 domena publiczna)
Fot. pixabay.com / chriscopley (CC0 domena publiczna)
Wyjątkowa trzydniowa misja kosmiczna SpaceX Inspiration zakończy się w sobotę na wodach Oceanu Atlantyckiego u wybrzeży amerykańskiej Florydy.
To komercyjny lot, w którym bierze udział czworo niezawodowych astronautów. Lądowanie przewidziane jest w nocy czasu polskiego o godzinie 1:06.

Firma SpaceX w odróżnieniu od innych statków kosmicznych, które lądowały na Ziemi wybiera wodowanie. Taką samą metodę stosowała NASA podczas historycznych misji Apollo.

Kapsuła Dragon znajduje się blisko 600 kilometrów nad ziemią. Za kilka godzin zacznie się jej powrót. Czworo niezawodowych astronautów, których szefem jest 38-letni miliarder Jared Isaacman, w stanie nieważkości, łącznie przebywać będzie 3 dni. To odróżnia tę misję od dwóch poprzednich komercyjnych, które odbyły się w ostatnie wakacje.

Jared Isaacman sfinansował obecną dla wszystkich członków załogi, to koszt wynoszący 200 milionów dolarów. Podczas misji zbierane są pieniądze na rzecz sieci szpitali dziecięcych imienia Świętej Judyty. W piątek astronauci łączyli się z dziećmi i odpowiadali na pytania. Dzięki różnym akcjom, związanym z tym przedsięwzięciem, już udało się zebrać ponad 150 milionów dolarów.
Relacja Jana Pachlowskiego [Radio Szczecin]

Najnowsze Szczecin Region Polska i świat Sport Kultura Biznes

radioszczecin.tv

Najnowsze podcasty