Radio SzczecinRadio Szczecin » Polska i świat

Fot. twitter.com/realdonaldtrump
Fot. twitter.com/realdonaldtrump
Setki zwolenników byłego prezydenta USA Donalda Trumpa demonstrują w Waszyngtonie w proteście przeciwko traktowaniu osób oskarżonych o udział w szturmie na Kongres, do którego doszło 6 stycznia.
W stolicy USA zgromadzono znaczne siły policji, a budynek Kongresu został ogrodzony.

Po tym jak 6 stycznia tysiące zwolenników Donalda Trumpa wdarły się do Kongresu, by uniemożliwić certyfikowanie zwycięstwa Joe Bidena w wyborach prezydenckich, ponad 600 osób zostało postawionych w stan oskarżenia, a 63 aresztowano. Uczestnikom zajść postawiono różne zarzuty - od bezprawnego wkroczenia na teren Kongresu, przez niszczenie mienia, po użycie przemocy i spowodowanie obrażeń policjantów.

W sobotę do Waszyngtonu przybyły setki zwolenników Donalda Trumpa domagając się uwolnienia zatrzymanych i wycofania zarzutów wobec pozostałych. Uczestnicy manifestacji określali osoby zatrzymane mianem więźniów politycznych.

W obawie przed aktami przemocy przed manifestacją wokół Kapitolu wzniesiono 2,5-metrowe ogrodzenie z metalowej siatki, a na drogach ustawiono betonowe barykady.

Obawy o możliwość kolejnych zamieszek się jednak nie potwierdziły. Choć doszło do przekrzykiwania się z kontrmanifestacjami, protest miał pokojowy charakter. Liczba uczestników protestu była też mniejsza, niż przewidywano.
Relacja Marka Wałkuskiego [IAR]

Najnowsze Szczecin Region Polska i świat Sport Kultura Biznes

radioszczecin.tv

Najnowsze podcasty